Dobra wiadomość dla rowerzystów z Olsztyna. Łynostrada w Parku Centralnym została wreszcie naprawiona

2023-08-23 14:26:22(ost. akt: 2023-08-23 14:58:50)

Autor zdjęcia: Paweł Klonowski

Łynostrada to jedna z ciekawszych ścieżek rowerowych w Polsce, podobnie jak historia jej powstania. Niezwykłe jest również to, że wiele lat po jej oddaniu jej inicjatorzy nadal ją udoskonalają.
Łynostrada to oddolny pomysł olsztyńskich społeczników, który zakładał budowę ścieżki pieszo-rowerowej biegnącej wzdłuż olsztyńskiego odcinka Łyny. Dziś to jedna z największych atrakcji nie tylko Olsztyna, ale także całego województwa bo jej długość to aż 115 kilometrów licząc od jej początku w Dobrzyniu pod Nidzicą do końca w Lidzbarku Warmińskim.

Łynostrada jako dziecko Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego z 2015 roku miała wiele niedoskonałości. Inicjatorzy mając bardzo ograniczony budżet musieli godzić się na szereg kompromisów, których powodem były zwykle kwestie finansowe. Mimo tego, że od powstania Łynostrady minęło już sporo długich lat, to projekt jest nadal udoskonalany. Niedawno w Parku Centralnym nieopodal fontanny powstał krótki łącznik w miejscu, w którym rowerzyści aby zboczyć do parku przejeżdżali przez trawnik.

— Problematyczny odcinek Łynostrada w Olsztynie w okolicach fontanny w Parku Centralnym doczekał się w końcu poprawy przebiegu. To sprawa, o którą z inicjatorami powstania trasy nad Łyną i stowarzyszeniem Wizja Lokalna Olsztyna, wnioskowaliśmy od dawna. Podziękowania dla olsztyńskich urzędników za przekucie tych oczekiwań w rzeczywistość — komentuje radny Paweł Klonowski, jeden z inicjatorów Łynostrady.

Ten zaledwie kilkunastometrowy kawałek ścieżki znacznie ułatwi życie rowerzystom, którzy chcąc zrobić sobie krótką przerwę decydują się na odpoczynek w Parku Centralnym.

Karol Grosz