Światowa gwiazda z Olsztyna świętuje u siebie

2023-08-23 14:17:59(ost. akt: 2023-08-23 14:18:26)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Są znani na całym globie - wyprzedają koncerty od Stanów Zjednoczonych po Japonię. Legendarna death metalowa grupa Vader będzie celebrować jubileusz w amfiteatrze.
Wielbicieli ciężkich brzmień bez wątpienia nie powinno zabraknąć u podnóża olsztyńskiego zamku. Okazją będzie nie tylko 40-lecie zespołu, ale i dodatkowe atrakcje, które powinny zainteresować fanów.

- Prześledzimy wspólnie na żywo całą historię Vadera - zachęcają organizatorzy. - Zaczynamy w miejscu, gdzie Vader się narodził i zdobywał pierwsze sceniczne szlify, czyli w olsztyńskim amfiteatrze.

Przy okazji olsztyńskiego koncertu scenę z Vaderem będą dzielić zespoły Dopelord i Trauma. Początek w piątek (25 sierpnia) o 18:30 w amfiteatrze przy zamku.

Jednak muzyczna uczta to nie wszystko. Wyłącznie w dniu występu Vadera w podziemiach amfiteatru będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę.

- Nie zabraknie nigdy niepublikowanych zdjęć, unikatowych gadżetów ze scen i z prywatnych kolekcji, sprzętu scenicznego, naszywek i pinów, paczek gitarowych, ogromnej kolekcji płyt - wymieniają organizatorzy. - Równie istotne miejsce na wystawie zajmie przypomnienie postaci nieodżałowanego Zbyszka Wróblewskiego, współzałożyciela Vadera.

Wystawa zostanie udostępniona posiadaczom biletów równo z otwarciem bramek amfiteatru, czyli o 17:30.

Vader powstał w 1983 roku w Olsztynie z inicjatywy Piotra "Petera" Wiwczarka i Zbigniewa "Viki" Wróblewskiego. Przełomowym momentem w historii zespołu było nagranie dema "Morbid Reich". Materiał, wydany przez Carnage Records, został uznany najlepiej sprzedającą się kasetą w historii death metalu.

W 2010 roku zespół odebrał Nagrodę Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury.