Rolnicy będą mogli składać wnioski o wsparcie na inwestycje zapobiegające ASF u świń

2023-08-23 18:34:31(ost. akt: 2023-08-23 15:23:37)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Za kilkanaście dni rolnicy będą mogli składać wnioski o wsparcie na inwestycje zapobiegające afrykańskiemu pomorowi świń. ARiMR dodał, że dofinansowanie do 100 tysięcy złotych będzie można otrzymać m.in. na ogrodzenie chlewni czy posadowienie silosu na paszę.
Jak poinformowała w środę (23 sierpnia) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 7 września do 6 października 2023 roku, rolnicy będą mogli starać się o wsparcie na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

— Nabór wniosków realizowany będzie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. O przyznanie pomocy będą mogli ubiegać się rolnicy – osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej — podała ARiMR.

Agencja dodatkowo zaznaczyła, że muszą one m.in. prowadzić chów lub hodowlę nie mniej niż 50 świń (średniorocznie) lub hodowlę świń ras rodzimych lub ras czystych, zarejestrowanych na nieruchomości objętej inwestycją i być wpisane do ewidencji producentów, a w przypadku osób fizycznych – mieć ukończone 18 lat.

Dodano, że w całym okresie realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej będzie można otrzymać do 100 tysięcy złotych, a pomoc przyznawana będzie w formie refundacji 80 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych lub – w przypadku budowy ogrodzenia – ustalonych stawek jednostkowych, które wynoszą: za metr bieżący ogrodzenia – 320 złotych, posadowienie jednej bramy – 2 860 złotych, posadowienie jednej furtki – 970 złotych.

— Minimalna wysokość kosztów kwalifikowanych uprawniających do otrzymania pomocy wynosi 20 tysięcy złotych — zaznaczyła ARiMR.

W komunikacie wskazano, że dofinansowanie będzie można otrzymać m.in. na wykonanie ogrodzenia; utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji, zapewnienie możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń, budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy, posadowienie silosu na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę, zapewnienie utrzymywania świń odrębnie od innych zwierząt.

ARMiR wskazała, że wnioski o przyznanie pomocy będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE).

źródło: PAP/Anna Bytniewska


W środowym (23 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Wyższe „czternastki” będą we wrześniu
Dobra wiadomość dla seniorów. Są dwa rozporządzenia w sprawie terminu wypłaty „czternastek” oraz określające wysokość dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów. „Czternastka” wyniesie 2650 zł brutto, a pieniądze trafią na konta już we wrześniu.

dyrektor lasów Adam Roczniak, dyrektor szpitala Krystyna Piskorz-Ogórek i lekarz Piotr Denisiuk trzymają bonLeśnicy przekazali 400 tysięcy szpitalowi dziecięcemu
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Roczniak, który przekazał wczoraj symboliczny czek, podkreślił, że szpital wykorzysta tę kwotę na zakup nowoczesnego sprzętu potrzebnego do ratowania życia i diagnozowania chorób dziecięcych.

Olsztyn na liście najdroższych miast
Ożywienie na rynku najmu mieszkań przyniosło wzrost stawek. W lipcu w miastach wojewódzkich w stosunku do czerwca wzrosły średnio o 1,5 proc., a rok do roku aż o 8,5 proc. Największy wzrost odnotowano w Trójmieście oraz w Lublinie i Olsztynie.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl