Posłowie i posłanki z Warmii i Mazur w mediach społecznościowych. Kto jest królem facebooka?

2023-08-23 11:10:11(ost. akt: 2023-08-23 11:42:14)

Autor zdjęcia: PAP

Wybory już za mniej niż dwa miesiące, więc trwa wielka mobilizacja elektoratu. Aktualnie kampanii nie wygrywa się na plakatach czy ulotkach, ale w mediach społecznościowych. Sprawdźmy, którzy posłowie z Warmii i Mazur najlepiej radzą sobie na facebooku.
Dzięki danym z raportu "Kompasu Politycznego" możemy zobaczyć, jak posłowie i posłanki z Warmii i Mazur radzą sobie w mediach społecznościowych. Analitycy wzięli pod lupę aż 18 parlamentarzystów z Warmii i Mazur, którzy aktualnie zasiadają w ławach sejmowych.

Patrząc na liczbę publikacji poszczególnych parlamentarzystów na pierwszy rzut oka widać, że mamy w regionie trójkę, która znacząco się wyróżnia na tle konkurencji. Posłanka Monika Falej (Nowa Lewica), poseł Marcin Kulasek (również Nowa Lewica) i posłanka Urszula Pasławska (PSL) zanotowali po około 1500 publikacji, jednak to zasięg tej ostatniej był zdecydowanie największy.

Te imponujące liczby w zestawieniu z trzema posłami zamykającymi listę wyglądają jak z kosmosu. Poseł Janusz Cichoń (PO) opublikował 434 wpisy, poseł Paweł Papke (również PO) 274, natomiast poseł Adam Ołdakowski (PiS)... jedynie 66.


Eksperci z PSMM zauważają, że: Popularność Urszuli Pasławskiej związana jest z pracą w sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Posłanka była aktywna w mediach, wypowiadając się w kontekście sytuacji związanej z wykryciem śniętych ryb w Odrze. Polityczka w analizowanym okresie złożyła także interpelację w sprawie kętrzyńskiego PUP i wypowiadała się o wieku emerytalnym.

Drugi w zestawieniu – poseł Marcin Kulasek, uzyskał podobną liczbę publikacji, jednak ich zasięg był mniejszy. W analizowanym okresie polityk zaangażował się w projekt uchwały Sejmu uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. W październiku 2022 roku był wymieniany wśród posłów nieobecnych na posiedzeniu komisji decydującej o zmianach w prawie oświatowym. Ta nieobecność spowodowała, że projekt Lex Czarnek przeszedł do dalszych etapów prac, za co nieobecni byli krytykowani.

Trzecie miejsce na podium, jeśli chodzi o liczbę publikacji, należy do Moniki Falej. Posłanka jako szefowa Komisji Etyki Poselskiej cytowana była w publikacjach związanych z zakresem jej obowiązków. Było to m.in.: nagranie prezesa PiS, w którym padły słowa o „dawaniu sobie w szyję” przez kobiety, czy nagana dla Jarosława Kaczyńskiego za słowa o osobach LGBT+. Posłanka Monika Falej wypowiadała się także o zwolnieniach nauczycieli, otwarcie krytykując politykę ministra edukacji.

Źródło: PSMM Monitoring & More

Oprac. Karol Grosz