Podczas prac przy ul. Stokowej w Olsztynie znaleziono niewybuch. Ewakuowano 30 osób

2023-08-23 16:30:00(ost. akt: 2023-08-23 15:14:13)

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchu - granatu moździerzowego pochodzącego z czasów najprawdopodobniej II Wojny Światowej, który znaleziony został podczas prac przy ul. Stokowej w Olsztynie. Na czas zabezpieczenia znaleziska ewakuowano łącznie około 30 osób.
We wtorek (22 sierpnia) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Stokowej w Olsztynie na terenie jednej z posesji podczas prac został znaleziony niewybuch - granat moździerzowy, który pochodził najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej.

Na miejsce zostały wysłane policyjne patrole, w tym grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego, która zabezpieczyła miejsce znaleziska. Zabezpieczone zostały również drogi dojazdowe oraz ciągi piesze.

W trakcie czynności podjęto decyzję o ewakuacji osób znajdujących się w pobliskich budynkach. Łącznie ewakuowano około 30 osób, które przemieszczono w bezpieczne miejsce.

Strefa zagrożenia została zabezpieczona przed dostępem osób postronnych. Na miejsce zostali także skierowani wojskowi saperzy z IX Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego.

Żołnierze ostatecznie zabezpieczyli znalezisko i zajęli się jego neutralizacją. Osoby po zakończonej akcji wróciły do pobliskich budynków.

Policja przypomina, że w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie można go dotykać, oglądać czy przenosić. Natychmiast należy zadzwonić na policję.

Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i natychmiast przekazać informacje o znalezieniu odpowiednim służbom.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.


W środowym (23 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Wyższe „czternastki” będą we wrześniu
Dobra wiadomość dla seniorów. Są dwa rozporządzenia w sprawie terminu wypłaty „czternastek” oraz określające wysokość dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów. „Czternastka” wyniesie 2650 zł brutto, a pieniądze trafią na konta już we wrześniu.

dyrektor lasów Adam Roczniak, dyrektor szpitala Krystyna Piskorz-Ogórek i lekarz Piotr Denisiuk trzymają bonLeśnicy przekazali 400 tysięcy szpitalowi dziecięcemu
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Roczniak, który przekazał wczoraj symboliczny czek, podkreślił, że szpital wykorzysta tę kwotę na zakup nowoczesnego sprzętu potrzebnego do ratowania życia i diagnozowania chorób dziecięcych.

Olsztyn na liście najdroższych miast
Ożywienie na rynku najmu mieszkań przyniosło wzrost stawek. W lipcu w miastach wojewódzkich w stosunku do czerwca wzrosły średnio o 1,5 proc., a rok do roku aż o 8,5 proc. Największy wzrost odnotowano w Trójmieście oraz w Lublinie i Olsztynie.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl