Władze Olsztyna starają się o kolejne dotacje. Szykują się ogromne inwestycje

2023-08-22 19:30:32(ost. akt: 2023-08-22 16:05:12)

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

Samorząd Olsztyna ubiega się o wielomilionowe dotacje do kluczowych dla przyszłości miasta zadań. Czekamy na rządowe decyzje związane z Funduszem Inwestycji Strategicznych i Programem Odbudowy Zabytków.
Od lat do stolicy Warmii i Mazur dotacje płyną szerokim strumieniem. Do kolejnych odsłon programów zostały przygotowane zarówno duże, strategiczne rozwiązania, jak i te mniejsze, ale mające wpływ na funkcjonowanie miasta, jego estetykę oraz zachowanie historycznych obiektów.

- Nasze dotychczasowe działania wskazują, że mamy doświadczony zespół przygotowujący projekty - mówił podczas wtorkowej (22 sierpnia) konferencji prasowej prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Dość przypomnieć, że z wszelkich unijnych programów pozyskaliśmy dofinansowania w wysokości ok. dwóch miliardów złotych. Praktycznie wszędzie tam, gdzie obowiązują obiektywne kryteria oceny, takie wsparcie trafia do nas.

W ostatnich trzech naborach do ministerialnych programów samorząd Olsztyna złożył 15 wniosków o dofinansowanie o łącznej wartości niemal 407 mln złotych.

Największą wartość - 335 mln zł - ma ten dotyczący północnej i południowej części Olsztyńskiego Parku Przemysłowego, planowanego na przemysłowych terenach między torami kolejowymi a ul. Lubelską w pobliżu obwodnicy miasta. To niezwykle ważna i potrzeba Olsztynowi inwestycja, która przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości i stworzy nowe miejsca pracy. W zadaniu jest m.in. uzbrojenie terenu i przygotowanie bardzo potrzebnego połączenia drogowego między Trackiem a obwodnicą.

Kolejne trzy wnioski na 40 mln złotych dotyczą istotnej infrastruktury. To rozpoczęcie przebudowy miejskiego stadionu przy al. Piłsudskiego oraz modernizacja budynków Pałacu Młodzieży oraz Olsztyńskiego Planetarium. Jako że te dwa ostatnie obiekty są zabytkowe, a program przygotowany dla nich kosztowny, stąd poszukiwanie kilku źródeł finansowania - wnioski zostały złożone zarówno do VIII edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych, jak i do II edycji Rządowego Program Odbudowy Zabytków.

W Programie Odbudowy Zabytków znalazło się łącznie 10 zadań, których koszt dofinansowania to prawie 32 mln złotych. Dotyczą m.in. remontu wschodniej i południowej elewacji Nowego Ratusza, kolejnych prac w dawnym domu przedpogrzebowym Bet Tahara, modernizacji Miejskiego Szpitala Zespolonego oraz prac konserwatorskich przy obiektach sakralnych, jak konkatedra św. Jakuba czy kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

- Niezależnie od tego przygotowujemy się już do pierwszych konkursów nowego okresu unijnego programowania - informuje zastępca prezydenta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. - Mamy doświadczenie w przygotowywaniu różnych montaży finansowych, by zdobyć jak największe zewnętrzne dofinansowania, a także żeby projekty były kompleksowe.

Tylko w ostatnim kwartale samorząd Olsztyna przygotował i złożył 25 wniosków do różnych programów na dofinansowanie wartości pół miliarda złotych.

Źródło: UM Olsztyn

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. frost #3110784 23 sie 2023 12:56

    Jakoś z tego nie wynika dyskryminacja miasta przez władze na co nieustannie powołuje się pan prezydent. To jak to jest panie prezydencie zły ten PiS czy nie?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. grand #3110782 23 sie 2023 09:56

    Ten rozwój Olsztyna docenią następne pokolenia i postawią Prezydentowi Grzymowiczowi pomnik. To pewne

    odpowiedz na ten komentarz