Nowy rekord zera termicznego we Włoszech

2023-08-22 08:49:56(ost. akt: 2023-08-22 09:42:31)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

We Włoszech padł nowy rekord tzw. zera termicznego, czyli wysokości, na jakiej woda zamienia się w lód. Zjawisko to miało miejsce na wysokości 5328 metrów nad poziomem morza. Prawie cały kraj znajduje się pod wpływem kolejnego antycyklonu afrykańskiego, który tym razem radykalnie zmienił też warunki pogodowe w Alpach.
Na portalu iLMeteo.it odnotowano, że we włoskich górach pobito rekord Szwajcarii, gdzie w tym samym czasie w rejonie Payerne zarejestrowano zero termiczne na wysokości 5298 metrów.

To najwięcej od 1954 roku , kiedy rozpoczęły się pomiary.

We włoskich Alpach notuje się w tych dniach pogodowe anomalie w rezultacie fali upałów. Na wysokości 2100 metrów nad poziomem morza temperatura wynosi 23 stopnie, a na wysokości 900 metrów - aż 39 stopni.

Pod specjalnym nadzorem znalazł się lodowiec w masywie Marmolada w Dolomitach, gdzie w poniedziałek (21 sierpnia) na wysokości ponad 3 tysięcy metrów było 18 stopni. To nowy rekord, jaki tam padł.

Przed ponad rokiem w wyniku oberwania się ogromnego fragmentu tamtejszego lodowca zginęło 11 alpinistów. Wtedy temperatura wynosiła około 12 stopni. Obecnie według ekspertów nie ma groźby podobnych zdarzeń, ale Obrona Cywilna ogłosiła stan alertu i zaapelowała do wspinaczy o najwyższą czujność.

Lokalni znawcy gór nie kryją zaniepokojenia sytuacją na szczycie Marmolady.

Masyw jest regularnie obserwowany z pokładu śmigłowców. Wspinacze wchodzą na szczyt lekko ubrani i w wypowiedziach dla telewizji RAI przyznali, że panuje tam aura prawie jak nad morzem. "To nie jest normalne"- dodali alpiniści.

Jeden z pracowników schroniska wyraził zaś zaniepokojenie tym, że słychać odgłos spływającej ze szczytu wody z topniejącego lodowca.

W okowach gorąca znalazła się też większość włoskich miast.

We wtorek (22 sierpnia) najwyższy stopień alarmu z powodu upałów sięgających 40 stopni obowiązuje w 16 miastach: Rzymie, Florencji, Bolonii, Bolzano, Brescii, Frosinone, Latinie, Palermo, Perugii, Rieti, Turynie, Weronie, Genui, Mediolanie, Neapolu i Trieście.

W środę liczba ta wzrośnie do 17, bo najwyższy alarm, wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia obowiązywać też będzie w Wenecji.

źródło: PAP/ Sylwia Wysocka


We wtorkowym (22 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Tak dziś wygląda ekspresowa S16 przez MazuryBudowa „szesnastki” przyspieszy
Czy budowa S16 przyspieszy? Taką nadzieję daje przyjęta przez Sejm specustawa, zgodnie z którą S16 będzie drogą rokadową, a więc strategiczną z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju. A to pozwoli na przyspieszenie procedur związanych z realizacją inwestycji.

Marek Pilipienko i Adrian Radzio — @dwabraszkiPokazują Olsztyn po swojemu
Poznali się na boisku, a piętnaście lat później tworzą filmy na TikToku. Biorą pod lupę Olsztyn, ale nie tylko. Ostatnio szukali kontrolera biletów w olsztyńskich autobusach. Przed nimi liczenie kroków. Dwa braszki, bo tak się nazwali, nieźle kręcą i spełniają swoje marzenia.

Ponad 32 tys. wniosków w programie „Pierwsze Mieszkanie”
Ponad 32 tys. osób złożyło wnioski w programie „Pierwsze Mieszkanie”; podpisano 2 709 umów na prawie 1 mld zł – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że założono też 1 331 Kont Mieszkaniowych.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl