Białoruś/ Ambasada USA: obywatele USA powinni natychmiast wyjechać z Białorusi

2023-08-21 20:33:53(ost. akt: 2023-08-21 20:37:23)
paszport USA

paszport USA

Autor zdjęcia: Pixabay

Przebywający na Białorusi obywatele Stanów Zjednoczonych "powinni stąd natychmiast wyjechać" - oznajmiła amerykańska ambasada w tym kraju na swojej stronie internetowej.

Ambasada USA przypomina, że rząd Litwy zamknął w zeszłym tygodniu dwa z sześciu przejść granicznych z Białorusią, a rządy Polski, Litwy i Łotwy nie wykluczają zamknięcia kolejnych.

„Nie wyjeżdżajcie na Białoruś z uwagi na to, że władze białoruskie stale ułatwiają nieuzasadniony rosyjski atak na Ukrainę, ze względu na wzmacnianie rosyjskiej obecności wojskowej na Białorusi, arbitralne stosowanie miejscowego prawa, potencjalne niepokoje społeczne, ryzyko zatrzymania oraz ograniczone możliwości ambasady w pomaganiu amerykańskim obywatelom mieszkającym na Białorusi lub tam przyjeżdżającym” – podkreśliła ambasada USA.

Według amerykańskiej placówki obywatele USA powinni rozważyć wyjazd przez jeszcze działające przejścia graniczne z Litwą i Łotwą lub samolotem. „Nie jedźcie do Rosji ani na Ukrainę” – zaznaczono.

Ambasada zaleca, by amerykańscy obywatele zawsze nosili paszport przy sobie, śledzili lokalne i międzynarodowe media pod kątem nagłych wydarzeń i mieli opracowany plan awaryjny uwzględniający ewentualność braku pomocy ze strony amerykańskiego rządu. (PAP)