120 żołnierzy Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę w Braniewie

2023-08-22 07:10:00(ost. akt: 2023-08-21 14:40:08)

Autor zdjęcia: mat. pras

Blisko 120 nowych żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę w Braniewie. Żołnierze odbyli 16-dniowe szkolenie, które obejmowało m.in. podstawy strzelectwa, taktyki, medycyny pola walki i musztry. Wśród ochotników są m.in. informatycy, nauczyciele studenci pracownicy cywilni wojska, pracownicy administracji.
To drugie w tym roku szkolenie podstawowe na Warmii i Mazurach pod hasłem "Wakacje z WOT". Skierowane było głównie do uczniów, studentów i nauczycieli, którzy po przysiędze rozpoczną służbę w rejonie swojego zamieszkania. Tym samym zwiększy się liczba żołnierzy pięciu batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach - w Olsztynie, Morągu, Braniewie, Giżycku oraz Ełku.

Przysięga to święto całej lokalnej społeczności. Dlatego też żołnierze 43. Braniewskiego Batalionu Lekkiej Piechoty prezentują w jednostce przy Alei Wojska Polskiego 7 w Braniewie sprzęt i uzbrojenie, jakie posiadają na swoim wyposażeniu. Jest to okazja do porozmawiania z żołnierzami o ich służbie, zasadach wstąpienia do wojska i całym procesie szkoleniowym.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. Szczerbiec jest jedną z osiemnastu brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Realizuje zadania w wyznaczonych rejonach odpowiedzialności, zapewniając utrzymanie stałej gotowości mobilizacyjnej i bojowej, wsparcie bezpieczeństwa publicznego oraz pomoc społeczeństwu w sytuacjach kryzysowych we współpracy z organami administracji rządowej i samorządowej oraz służbami wyspecjalizowanymi w niesieniu pomocy.

4WMBOT jest jedną z najszybciej rozwijających się Brygad. Liczy około 3,5 tys. żołnierzy.(PAP)

autor: Agnieszka Libudzka