W woj. warmińsko-mazurskim czekamy 45 dni na rezonans na NFZ

2023-08-19 13:45:42(ost. akt: 2023-08-18 19:32:33)
Onkofundacja Alivia codziennie sprawdza długość kolejek do badań diagnostycznych w blisko 900 placówkach medycznych w Polsce. Na portalu Onkoskaner.pl pacjenci mogą wyszukać ośrodek, gdzie najszybciej wykonają badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szybka diagnostyka jest niezwykle istotna, szczególnie w chorobie nowotworowej. Wczesne wykrycie raka może uratować życie. Niestety najnowsze wyniki zebrane przez Onkofundację Alivia pokazują, że w wielu województwach czas oczekiwania na wykonanie badań obrazowych przekracza 30 dni.

— Co roku w Polsce diagnozowanych jest ponad 170 tysięcy chorób nowotworowych, spora część z nich wykrywana jest w zaawansowanym stadium. Problemem jest niedostateczna profilaktyka, ale również kolejki – długi czas oczekiwania na pierwszą wizytę onkologiczną czy badania obrazowe — mówi Aleksandra Ciompała, koordynatorka ds. programów pomocowych Onkofundacji Alivia.

Jak sprawdzić, gdzie kolejka jest najkrótsza?


Z pomocą przychodzi Onkofundacja Alivia, która umożliwia chorym na nowotwory, a także innym pacjentom wymagającym diagnostyki obrazowej sprawdzenie czasu oczekiwania na wykonanie badań w ponad 300 miastach w Polsce. Konsultanci Alivia regularnie dzwonią do ośrodków medycznych jako „tajemniczy pacjenci” w celu umówienia pierwszej wizyty onkologicznej czy badań obrazowych. W ten sposób uzyskują rzetelne dane o terminach, które następnie publikowane są na portalu Onkoskaner.pl

Niestety ostatnie wyniki zebrane przez Alivia nie napawają optymizmem. Średni czas oczekiwania w kraju w trybie normalnym na rezonans magnetyczny to 75 dni, na badanie PET-CT – 42 dni, a na tomografię komputerową – 32 dni.

Czas oczekiwania na wykonanie badań w ramach NFZ jest bardzo różny w zależności od ośrodka. Podczas gdy w jednym szpitalu może wynosić parę dni, w innym może to być nawet kilka miesięcy. Zdarza się, że pacjent oczekuje kilka miesięcy na badanie, nie wiedząc, że w innym ośrodku w tym samym województwie może je wykonać znacznie szybciej. Skutkuje to opóźnieniem w rozpoczęciu leczenia i tym samym zmniejsza szanse na wyzdrowienie.


W warmińsko-mazurskim 30 dni na tomografię, 45 na rezonans


Nowe dane z portalu Onkoskaner.pl pokazują, że na tomografię komputerową w trybie zwykłym czeka się w województwie warmińsko-mazurskim średnio 30 dni. Czas oczekiwania w trybie pilnym skraca się średnio do 21 dni.

Na wykonanie rezonansu magnetycznego w trybie zwykłym chorzy czekają średnio 45 dni. Najdłuższa kolejka jest w Olsztynie i sięga 120 dni, a najkrótsza w Elblągu – 12 dni. Ze skierowaniem „na cito” pacjenci czekają średnio 29 dni.

W przypadku badania PET-CT średni czas oczekiwania w województwie warmińsko-mazurskim w trybie zwykłym i pilnym wynosi tyle samo – 19 dni (powyższe dane dotyczą czasu oczekiwania na badania w maju 2023 roku).