Warmińsko-mazurskie/ Leśnicy apelują o ostrożność w lesie; po burzy można napotkać wiatrołomy

2023-08-19 08:10:37(ost. akt: 2023-08-19 08:46:48)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zygmunt Gawron

Burza, która minionej nocy przeszła nad Warmią i Mazurami, spowodowała lokalne szkody w drzewostanach - podały w piątek Lasy Państwowe. Dlatego leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas spacerów w lesie.
Warmińsko-Mazurscy leśnicy szacują jeszcze dokładne szkody spowodowane przez ostatnią burzę. Tak jest między innymi w Nadleśnictwie Jedwabno, które zarządza lasami o powierzchni blisko 30 tys. ha.

"Na szczęście szkody nie są rozległe i nie dotknęły dużych powierzchni lasu. Występują raczej punktowo, tj. połamane są pojedyncze drzewa w lesie" - przekazał PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak.

Po ostatniej burzy nigdzie w regionie nie wprowadzono zakazów wstępu do lasów. Leśnicy apelują jednak, aby do czasu usunięcia szkód ludzie spacerujący po lesie zachowali szczególną ostrożność, a widząc połamane lub uszkodzone drzewa nie zbliżali się do nich dla własnego bezpieczeństwa.

Nadleśnictwo Jedwabno podało, że jak najszybciej stara się usunąć powalone drzewa z dróg przeciwpożarowych, ścieżek edukacyjnych, tras rowerowych i konnych. Przekazało, że na tym terenie szczególną uwagę należy zachować podczas spacerów po lasach położonych wokół miejscowości Butryny, Czarny Piec, Dłużek, Natać Mała i Natać Wielka, Zgniłocha, leśnictwa Nowy Las oraz jeziora Omulew.

Ostatniej doby strażacy z Warmii i Mazur mieli 32 interwencje związane z usuwaniem skutków burz. W większości były to połamane drzewa i konary, które zagrażały bezpieczeństwu ludzi. W czterech miejscach strażacy wypompowywali wodę z zalanych posesji i budynków. (PAP)