W Lidzbarku Warmińskim odbędą się bezpłatne badania skóry

2023-08-23 08:00:00(ost. akt: 2023-08-23 08:08:00)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: archiwum szpitala

Nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy złośliwych chorób onkologicznych. Najczęściej diagnozowane są raki podstawno-komórkowe, płaskonabłonkowe oraz powszechnie znane czerniaki. W odpowiedzi na to Fundacja NEUCA dla Zdrowia ruszyła ze specjalną akcją badań profilaktycznych.
Na trasie Dermobusa znalazł się Lidzbark Warmiński, gdzie już w środę (23 sierpnia) przy ul. Plac Wolności 6 będzie można wykonać bezpłatne badanie skóry.

— Zapraszamy wszystkich zainteresowanych wykonaniem bezpłatnych badań w zakresie chorób skóry. W trakcie wizyty naszego Dermobusa, wykwalifikowany personel medyczny obecny na miejscu oceni wszystkie znamiona barwinkowe pacjentów, potocznie zwane pieprzykami — mówi Bogusława Golus-Jankowska, prezes fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Prezes wyjaśniła, że dermatoskop wykorzystywany podczas badania pozwala na obejrzenie nie tylko powierzchni skóry, ale także jej głębszych struktur. Dzięki temu specjalista określi czy zmiana nie ewoluuje w groźnego dla zdrowia i życia pacjenta - czerniaka złośliwego.

W trakcie badania pacjent otrzyma informacje o stanie znamion i ewentualne wskazówki o dalszej konsultacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W Dermobusie przeprowadzone zostanie badanie dermatologiczne mające na celu analizę znamion skóry czyli badań w kierunku czerniaka.

Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i pozwala na określenie następujących parametrów:
— A (asymmetry) - asymetria - czerniak w odróżnieniu od zmian barwnikowych wykazuje nieregularny wygląd,
— B (borders) - granice - brzegi zmiany są nierówne i postrzępione,
— C (color) - kolor - kolor czerniaka jest różnorodny od jasnobrązowego do czarnego, nierównomiernie rozłożony, często z punktowym skupieniem barwnika,
— D (diameter) - średnica zmiany > 5 mm,
— E (elevate) - uwypuklenie - uwypuklenie się zmiany ponad otaczający naskórek

Dodatkowo, w Dermobusie pacjentom zostanie udostępniona możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności.

Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać przed planowanym badaniem pod tym samym adresem. Akcja odbędzie się w godzinach 10:00 – 16:00.


W środowym (23 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Wyższe „czternastki” będą we wrześniu
Dobra wiadomość dla seniorów. Są dwa rozporządzenia w sprawie terminu wypłaty „czternastek” oraz określające wysokość dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów. „Czternastka” wyniesie 2650 zł brutto, a pieniądze trafią na konta już we wrześniu.

dyrektor lasów Adam Roczniak, dyrektor szpitala Krystyna Piskorz-Ogórek i lekarz Piotr Denisiuk trzymają bonLeśnicy przekazali 400 tysięcy szpitalowi dziecięcemu
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Roczniak, który przekazał wczoraj symboliczny czek, podkreślił, że szpital wykorzysta tę kwotę na zakup nowoczesnego sprzętu potrzebnego do ratowania życia i diagnozowania chorób dziecięcych.

Olsztyn na liście najdroższych miast
Ożywienie na rynku najmu mieszkań przyniosło wzrost stawek. W lipcu w miastach wojewódzkich w stosunku do czerwca wzrosły średnio o 1,5 proc., a rok do roku aż o 8,5 proc. Największy wzrost odnotowano w Trójmieście oraz w Lublinie i Olsztynie.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl