Tutaj powstaje węzeł przesiadkowy. Inwestycja tramwajowa pod Wysoką Bramą w Olsztynie zmierza ku końcowi [ZDJĘCIA]

2023-08-17 12:35:43(ost. akt: 2023-08-17 11:15:46)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Plac Jedności Słowiańskiej to ścisłe centrum Olsztyna. Za kilka miesięcy mieszkańcy będą mogli tu dojechać tramwajem, który zatrzyma się wprost przy wejściu na Stare Miasto.
Budowa w tym miejscu to nie lada wyzwanie. Ekipa, która buduje nową linię tramwajową w Olsztynie musiała zacząć swoją pracę od przebudowy (często przedwojennej) sieci wodociągowej. Większość rur w tym miejscu została położona kilkadziesiąt lat temu, więc nie były w najgorszej kondycji. Władze miasta jednak zdecydowały, że przy okazji prowadzenia prac warto je profilaktycznie wymienić.


Fot. Zbigniew Woźniak

Oprócz infrastruktury tramwajowej na placu Jedności Słowiańskiej powstaną także wiaty przystankowe, ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe czy tablice informujące podróżnych o atrakcjach czekających ich na starówce.

Węzeł przesiadkowy będzie swego rodzaju zwieńczeniem całej inwestycji i domknięciem linii, którą będzie można bezpośrednio dojechać aż do największych osiedli Olsztyna: Pieczewa, Jarot czy Nagórek. Osoby związane z olsztyńską starówką liczą tym samym na zwiększenie zainteresowania tą częścią miasta przez zwiększenie dostępności komunikacyjnej.

Fot. Zbigniew Woźniak

Cały efekt nowopowstającego węzła przesiadkowego nieco psuje rondela, która od lat czeka na uczytelnienie. Być może po ukończeniu inwestycji tramwajowej w miejskiej kasie znajdą się wolne fundusze na dokończenie zaczętej lata temu inwestycji.

Oficjalny termin ukończenia całej inwestycji tramwajowej w Olsztynie to 16 października 2023 roku.

Karol Grosz

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak