Dominika Turkowska z Olsztyna w najlepszej 16-stce na Mistrzostwach Świata Freestyle Football

2023-08-17 13:31:05(ost. akt: 2023-08-17 11:24:17)

Autor zdjęcia: Dominika Turkowska

18-letnia Dominika Turkowska nie rozstaje się z piłką i to nie dlatego, że nie może - wręcz przeciwnie - nie chce. Kilka dni temu wróciła z Pragi, gdzie odbyły się Mistrzostwa Świata Freestyle Football. Nastolatka na swoich debiutanckich mistrzostwach znalazła się wśród szesnastu najlepszych kobiet z całego świata.
Zaczynając od początku wypadałoby powiedzieć dokładnie, w jakich mistrzostwach świata brała Pani udział i jak długą trasę miała Pani do pokonania?
— Zawody noszą nazwę Superball i odbywają się co roku w Pradze w okolicy sierpnia. Każdy football freestyler ma ten turniej zapisany w kalendarzu na czerwono, ponieważ jest to największy turniej w roku. Superball to otwarte Mistrzostwa Świata, które cechują się tym, że każda osoba niezależnie od wieku i poziomu może wziąć w nich udział. To naprawdę wyjątkowe wydarzenie, które odbywa się już od 15 lat.

Fot. Dominika Turkowska

Można dopowiedzieć, że na mistrzostwach na pewno było mnóstwo fantastycznych i utalentowanych osób?
— Na tegorocznej edycji byli najlepsi Football Freestylerzy z całego świata m.in. wielokrotny Mistrz Świata Erlend Fagerli z Norwegii, wielokrotny wicemistrz Świata i sześciokrotny mistrz Holandii Jesse Marlet, czterokrotna Mistrzyni Świata Aguśka Mnich z Polski i wiele więcej utalentowanych zawodników.

Jak to jest rywalizować z najlepszymi i to na swoich debiutanckich mistrzostwach, czy mogłaby Pani opowiedzieć jak wygląda przebieg takich zawodów?
— Na Superballu 2023 doszłam do TOP 16 w kategorii dla kobiet – Female Battle! W tej konkurencji brały udział wszystkie uczestniczki tych zawodów. Wszystkie zawodniczki były podzielone na czteroosobowe grupy eliminacyjne, w których każda freestylera ma trzy wejścia po trzydzieści sekund, aby pokazać swoje umiejętności z piłką. Oprócz trudności wykonywanych trików liczą się również między innymi takie kryteria jak: oryginalność, kreatywność czy kontrola nad piłką. Po eliminacjach zostały wyłonione TOP 32 zawodniczki, które następnie konkurowały ze sobą w systemie pucharowym 1 vs 1. Taki pojedynek trwa trzy minuty, a każdy freestyler ma trzy wejścia po 30 sekund, zupełnie jak w eliminacjach, aby przekonać sędziów, że to on wygrał tą “battle”. Ja zakończyłam swoje zmagania w najlepszej szesnastce kobiet z całego świata i jest to aktualnie moje największe freestylowe osiągnięcie w życiu, z którego jestem bardzo dumna.

To niecodzienne mistrzostwa, skąd się Pani o nich dowiedziała?
— Już od poprzedniego roku głęboko myślałam nad wyjazdem do Pragi na Superball’a. Wiedziałam, że jest to najlepsze miejsce do weryfikacji swoich umiejętności, jak również najlepsza możliwość do zdobycia nowej motywacji i poznaniu Football Freestylerów z całego świata.

Jeśli ktoś tak długo myśli o samych zawodach, to musi jeszcze dłużej trenować. Jak długo trwa już Pani przygoda z tym sportem?
— Football Freestylem interesuję się już około czterech lat. Jednak na samym początku przygody z tym sportem nie trenowałam regularnie, ponieważ równolegle trenowałam piłkę nożną w olsztyńskim klubie Stomil Olsztyn w sekcji kobiecej. Dopiero w listopadzie 2020 roku zrezygnowałam z gry w piłkę nożną i zajęłam się już jedynie rozwijaniem moich Freestylowych umiejętności.

Fot. Dominika Turkowska

To naprawdę musi być wielka fascynacja. Skąd takie zainteresowanie tą dość nietypową pasją?
— Football Freestylem zaczęłam się interesować dzięki filmikom z Internetu. Pewnego razu oglądając film na youtubie natknęłam się na chłopaka, który wykonywał podstawowe sztuczki Freestyle Football. Bardzo mnie to zafascynowało i już tego samego dnia wzięłam piłkę i starałam się powtarzać jego ruchy, aby wykonać podobne sztuczki. Z początku mało co mi wychodziło, ale z biegiem czasu zaczęłam wykonywać coraz to trudniejsze triki, a Freestyle Football przerodził się po prostu w moją pasję.

Teraz czas na odpoczynek, czy szybki powrót do treningów? Kiedy następny występ?
— Na horyzoncie już szykują się kolejne zawody jakimi będą Mistrzostwa Polski Freestyle Football. Odbędą się one w Strzelnie pod koniec października. Na nich również chciałabym zaprezentować swoje unikatowe sztuczki z piłką i na tym będę się skupiać w najbliższych miesiącach.

Czy treningi tak młodej dyscypliny sportowej, o której jeszcze mało osób wie, nie są cięższe?
— Trening Freestyle Football nie należy do najprostszych głównie z tego względu, że potrzeba bardzo dużo cierpliwości i samozaparcia, aby regularnie wychodzić na treningi i udoskonalać swoje umiejętności. W tym sporcie nie ma trenerów, a każdy zawodnik jest zdany sam na siebie i może grać co mu się podoba. Jest to FREESTYLE – ogranicza nas nasza własna wyobraźnia. Potrzeba dziesiątek tysięcy prób, aby opanować dany trik do perfekcji co często jest frustrujące.

Czy mogłaby Pani zachęcić wszystkich niezdecydowanych, którzy chcieliby zacząć trenować coś zupełnie niespotykanego?
— To zdecydowanie nie jest tylko dla osób, które mają już obycie z piłką. Każdy może spróbować swoich sił w wykonywaniu trików z piłką. Wszyscy football freestylerzy zaczynali od zera co tylko pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych! Jest to sport artystyczny i każdy może wyrazić siebie za pomocą zwykłej futbolówki. Wszystko czego potrzebujesz to piłka i kawałek wolnej przestrzeni i już można tworzyć rzeczy niezwykłe, wyjątkowe i jakże piękne!

Wiktoria Podlewska


W czwartkowym (17 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Punkty karne będą liczone po staremu
Było trochę zamieszania, ale już chyba wiadomo, od kiedy punkty karne będą liczone po nowemu. A mówiąc precyzyjnie, po staremu, bo wracamy do rozwiązań, które już były. Ta data — wszystko na to wskazuje — to 17 września.

Prezydent Olsztyna szykuje się na inne wybory?
Czy w Olsztynie czeka nas znowu pojedynek Piotr Grzymowicz-Czesław Jerzy Małkowski? Wczoraj KO upubliczniła listy swoich kandydatów w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Skąd to pytanie? Bo nie ma nich prezydenta Piotra Grzymowicza. Zamiast niego w szranki z senator Lidią Staroń stanie najpewniej Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna.

Betonoza zniknie? Rząd przeznacza na to środki
Wybetonowane centra miast? Nawet na zielonych Warmii i Mazurach to problem. Na szczęście podejście do rynków bez zieleni się zmienia. Rusza specjalny, rządowy program.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl