NASK: rozsyłane są e-maile ze szkodliwym oprogramowaniem; zawierają wizerunek Pekao S.A.

2023-08-17 05:00:00(ost. akt: 2023-08-16 20:57:32)

Autor zdjęcia: Pixabay

NASK ostrzegła w środę przed oszustwem, w którym wykorzystywany jest wizerunek banku Pekao S.A. Do odbiorców wysyłane są wiadomości e-maile ze szkodliwym oprogramowaniem.
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa poinformowała, że zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team), czyli zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego, zaobserwował kampanię z wiadomościami e-mailowymi, której celem jest zainfekowanie komputerów szkodliwym oprogramowaniem z rodziny Remcos.

"Potencjalne ofiary dostają wiadomości e-mail z informacją o otrzymaniu przelewu. W wiadomości znajduje się załącznik stanowiący rzekomo potwierdzenie przelewu. W rzeczywistości jest to archiwum z plikiem wykonywalnym EXE. Po otwarciu załącznika, instalowane jest złośliwe oprogramowanie, które daje atakującemu zdalny dostęp do komputera" - wyjaśniła NASK.

Sieć podkreśliła, że pierwotnie oprogramowanie z rodziny Remcos było narzędziem służącym do testów bezpieczeństwa, ale z czasem jednak zaczęło być wykorzystywane w szkodliwych kampaniach.(PAP)