Czegoś takiego u nas nie było. Nowy system w bankomatach

2023-08-16 15:27:00(ost. akt: 2023-08-16 15:41:24)
Bankomat

Bankomat

Autor zdjęcia: PAP

Do Polski wkracza system, który znany jest w krajach zachodnich. W razie kradzieży bankomat zafarbuje pieniądze specjalną farbą, której nie da się zmyć. W ten sposób takie pieniądze dla złodziei staną się bezużyteczne.
Jak informuje Business Insider, polskie bankomaty będą znakować kradzione pieniądze. Jak to działa? Otóż w razie próby kradzieży maszyna błyskawicznie pobrudzi pieniądze, zanim trafią w ręce złodziei. W ten sposób środki będą dla przestępców bezużyteczne.

Przepisy zobowiązujące operatorów bankomatów do montażu systemów znaczących banknoty wchodzą w życie 23 września 2023 roku i wynikają z rozporządzenie MSWiA. Od tego terminu aż 40 proc. bankomatów ma być wyposażone w Polsce w IBNS (intelligent banknote neutralisation system), który w razie wykrycia kradzieży będzie barwił banknoty. Zmiana obejmie więc przynajmniej 8,5 tys. bankomatów. Jak podaje Business Insider koszty modernizacji bankomatów mogą wynieść ponad 250 tys. zł.

System IBNS zostanie uruchomiony, gdy zostanie wykryta próba ataku na bankomat albo konwój pieniędzy. System błyskawicznie farbi banknoty, a sama farba jest trudna do zmycia i w praktyce niemożliwe jest posługiwanie się zabrudzonymi nią banknotami.

Jak mówił portalowi Business Insider Krzysztof Kołodziejczyk, prezes firmy Talemax i wiceprezes POFOG (Polska Organizacja Firm Obsługi Gotówki). trwają pracę nad dostosowaniem bankomatów. O ile dobrze radzą sobie z tym duże barki komercyjne, to gorzej ze spółdzielczymi. Firmy nie udzielają jednak wielu informacji na temat tego ile bankomatów jest wyposażone w system, tak aby nie ułatwiać zdobycia informacji złodziejom.