Straż miejska w Olsztynie podpowiada jak sobie radzić z upałami

2023-08-16 17:28:23(ost. akt: 2023-08-16 15:39:37)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: gov

Upały nie dają o sobie zapomnieć. Straż miejska przypomina, że razem ze wzrostem temperatur rośnie ryzyko odwodnienia lub przegrzania organizmu, co może być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia.
Należy pamiętać, że wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i dzieci. Utrudniają również funkcjonowanie kobietom w ciąży.

Olsztyńska straż miejska podpowiada, jak przetrwać najwyższe temperatury.

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby nie przebywać długo na słońcu, szczególnie w godz. 11-15. Bardzo ważne jest posiadanie ze sobą butelki z wodą i jej systematyczne picie. Powinno unikać się spożywania alkoholu, gdyż sprzyja on odwodnieniu organizmu.

Wychodząc na zewnątrz należy pamiętać o przewiewnym, jasnym ubraniu i nakryciu głowy.

Podczas przebywania nad wodą, trzeba unikać sytuacji, które mogą doprowadzić organizm do szoku termicznego. Nie można gwałtownie wchodzić do wody.

Funkcjonariusze ze straży miejskiej przestrzegają również przed niebezpiecznym przebywaniem w rozgrzanym pojeździe. Pod żadnym pozorem, nie powinno się w nim zostawiać dzieci i zwierząt. W przypadku, gdy zauważy się pozostawione w samochodzie dziecko lub zwierzę, należy natychmiast zareagować.

Gdy zauważy się pijaną osobę, która leży na trawniku lub chodniku, nie można pozostać obojętnym. Należy zgłosić tę sprawę do straży miejskiej, dzwoniąc na numer telefonu 986 lub pod numer alarmowy 112. Przy takich temperaturach, brak reakcji ze strony przechodniów może skończyć się tragicznie.


W środowym (16 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Przybył z Francji, promuje Warmię i Mazury
Urodził się we Francji, ale jako miejsce do życia wybrał gminę Górowo Iławeckie. Pan Henryk Cybulski nie dość, że promuje lokalną historię, to jeszcze wzbogaca ją… wykonując jajka Faberge.

Olsztyn w czołówce najlepszych
Olsztyn jest lepszy od Gdańska, Krakowa, Łodzi, a nawet Warszawy. W rankingu „Najlepszych miast do życia w Polsce” jest tuż za podium. W tabeli znalazł się na piątym miejscu, ale zdobył tyle samo punktów co czwarty Wrocław.

Promowali mazurską kulturę
Za nami dwunasta edycja Festiwalu Kultury Mazurskiej. Przez kilka dni, w sierpniowy weekend, Sorkwity tętniły folklorem. Nie zabrakło m.in. występów artystycznych, stoisk z regionalnym jadłem i rękodziełem oraz prezentacji sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl