Koalicja Obywatelska odsłania karty na Warmii i Mazurach. Piotr Grzymowicz poza listą

2023-08-16 10:49:43(ost. akt: 2023-08-16 14:31:26)
Od miesięcy mówiło się, że Piotr Grzymowicz wystartuje z listy KO

Od miesięcy mówiło się, że Piotr Grzymowicz wystartuje z listy KO

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W kraju są niespodzianki, u nas za taką można uznać obecność na olszyńskiej liście Platformy Obywatelskiej do Sejmu Michała Wypija, który cztery lata temu zdobył mandat z listy PiS. Wśród kandydatów PO nie ma Piotra Grzymowicza, zatem czy czeka nas powtórka z historii?
Platforma Obywatelska ujawniła listy kandydatów do Sejmu i Senatu, które w środę rano zatwierdziła Rada Krajowa PO, a dzień wcześniej dyskutował nad nimi zarząd krajowy partii.

Zgodnie z tym, co wcześniej pisaliśmy nie ma niespodzianek, gdy idzie o pierwsze miejsca na listach w okręgach olsztyńskim i elbląskim.

W okręgu olsztyńskim listę otwiera poseł Janusz Cichoń. Na drugiej pozycji jest posłanka Anna Wojciechowska, a na trzej poseł Paweł Papke. Za nim jest była radna wojewódzka Wioletta Śląska-Zyśk, a za nią były poseł Nowoczesnej Mirosław Pampuch.

Z siódemka wystartuje obecnie niezależny poseł Michał Wypij, który cztery lata temu zdobył mandat, ale z listy PiS. Nie jest to tak duże zaskoczenie jak obecność na listach PO chociażby lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka, ale dla wielu to może być niespodzianka.

- To element otwarcia się KO na ludzi, którzy chcą zmiany w Polsce, którzy chcą razem z nami iść po zwycięstwo, stad obecność pana Wypija na naszych listach - wyjaśnił poseł Jacek Protas.

Jak dodał lider regionalnej PO Platforma liczy, że zdobędzie w tych wyborach w obu okręgach o jeden mandat więcej niż ma obecnie

Ostatnie miejsce na liście ma Maciej Wróbel, były wiceburmistrz Kętrzyna. Czy uda mu się powtórzyć sukces Michała Wypija, który cztery lata temu dostał się do Sejmu właśnie z ostatniego miejsca, zbierając ponad 14 tys. głosów, to zobaczmy 15 października.

Gdy chodzi o okręg elbląski, to listę otwiera poseł Jacek Protas, lider regionalnej PO. Druga jest posłanka Elżbieta Gelert, a trzeci Stanisław Gorczyca, który ponownie będzie chciał zasiąść w ławach na Wiejskiej.

Z szóstego miejsca wystartuje Natalia Sycz, córka obecnego wicemarszałka województwa.

Na liście sejmowej nie ma Piotra Grzymowicza, prezydenta Olsztyna i raczej nie mogło być, bo o kandydaturze obecnego prezydenta mówiło się, ale w kontekście wyborów do Senatu.

Na wspólnej liście senackiej opozycji też nie ma prezydenta Grzymowicza. Wszystko wskazuje (tu nie ma jeszcze ostatecznej decyzji), że u nas opozycję w wyborach do Senatu będą reprezentować: senator Jerzy Wcisła (okręg elbląski) , marszałek województwa Gustaw Marek Brzezina (okręg ostródzko-iławski), wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk ( okręg olsztyński) i członek Zarządu Województwa Jolanta Piotrowska (okręg giżycko- ełcki).

Brak prezydenta Grzymowicza na listach może oznaczać, że za rok ponownie może chcieć ubiegać się o fotel prezydenta. I wcale niewykluczone, że znowu może dojść do starcia między byłym prezydentem Olsztyna Czesławem Jerzym Małkowskim, a obecnie urzędującym prezydentem miasta. Jak na razie zwycięsko z tej konfrontacji wychodził Piotr Grzymowicz, pokonując trzykrotnie w drugiej turze Czesława Jerzego Małkowskiego.

W ubiegły czwartek PKW przyjęła zawiadomienie o utworzeniu Koalicyjnego Komitetu Wyborczego KO, w skład którego wchodzą: Platforma Obywatelska, Zieloni, Inicjatywa Polska oraz Nowoczesna. Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 6 września.

PO jest drugą partią po Konfederacji, która odsłoniła swoje listy. W okręgu olsztyńskim z jedynką wystartuje z listy Konfederacji Piotr Cezary Lisiecki , a w okręgu elbląskim Konrad Sajkowski. Nie znamy list jeszcze kolacji Trzecia Droga. Z naszych informacji wynika, że z jedynką w okręgu 35, czyli olsztyńskim wystartuje obecna posłanka PSL Urszula Pasławska. Natomiast listę Trzeciej Drogi w okręgu elbląskim (34) otworzy z ramienia Polski 2050 Rafał Ryszczuk, burmistrz Kisielic.
Natomiast jedynkami Lewicy na Warmii i Mazurach będą w okręgu 34 Monika Falej, a w okręgu 35 Marcin Kulasek, czyli obecni posłowie.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Warmiak2 #3110637 16 sie 2023 14:47

    Najpierw niech Grzymowicz usunie komunistyczny pomnik "szubienice", to może wtedy ktoś z Nim pogada...

    odpowiedz na ten komentarz