Drzewa przy przychodni na ul. Dworcowej idą pod topór. Ich miejsce zajmą jabłonie

2023-08-17 14:30:23(ost. akt: 2023-08-17 11:25:52)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przychodnia przy ul. Dworcowej od lat wpisuje się w okoliczny park Kusocińskiego m.in za sprawą drzew, które rosną w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Niestety ich czas już nadszedł, a gmina Olsztyn szuka firmy, która zajmie się ich wycinką.
Przychodnia przy ul. Dworcowej niemal z każdej strony jest otoczona drzewami. Niektóre z nich z racji na swój wiek lub kształt mogą zagrażać bezpieczeństwu przychodniów lub nawet budynku. Kilka dni temu gmina Olsztyn ogłosiła przetarg na wycinkę siedmiu drzew na terenie przychodni: pięciu klonów, jarzębiny i jarzębu. Największy z klonów ma obwód pnia przekraczający 140 cm, więc jak na warunki miejskie jest bardzo wiekowy.

Fot. Zbigniew Woźniak

Gmina Olsztyn szuka firmy, która zajmie się wycinką drzew wraz z frezowaniem pni. Wykonawca na własną rękę będzie musiał przeprowadzić szczegółowe oględziny pod kątem obecności m.in gniazd chronionych ptaków. Dodatkowym zadaniem firmy, która podejmie się zadania będzie utylizacja drewna i pokrycie wszystkich kosztów związanych z ewentualnym uszkodzeniem tamtejszych chodników czy krawężników.

Drzewostan Olsztyna na tym nie ucierpi


Co prawda siedem drzew pójdzie pod topór, jednak gmina Olsztyn nie przychodni ogołoconej z drzewostanu. Miejsce wyciętych klonów zajmą cztery jabłonie, klon zwyczajni "Royal Red" i trzy dęby szypułkowe. Wszystkie posadzone drzewa będą musiały mieć 14-16 cm obwodu pnia mierzonego na wysokości 100 cm. Dodatkowo sadzonki zostaną opalikowane a wykonawca będzie musiał objąć je dwuletnią gwarancją.

Fot. Zbigniew Woźniak

Przetarg jest jeszcze otwarty a wykonawca zostanie wyłoniony na podstawie wysokości złożonej oferty. Cenę całej operacji poznamy prawdopodobnie za kilka dni.

Karol Grosz

Fot. Zbigniew Woźniak


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsols #3110670 18 sie 2023 11:31

    Stara śpiewka urzędnicza, bo kto zaprotestuje jeżeli użyje się oklepanego argumentu jakim są kwestie bezpieczeństwa. O drzewa należy dbać. Czy o wycince zadecydowała ekspertyza dendrologa? Młode funkcjonalnie zastąpią te dojrzałe dopiero za wiele lat... Jest to oczywista strata.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz