Innowacyjna operacja w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

2023-08-17 07:10:14(ost. akt: 2023-08-17 08:10:21)

Autor zdjęcia: Pixabay

Operacje korekty lejkowatej klatki piersiowej wykonają w tym tygodniu chirurdzy z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Klatka piersiowa lejkowata jest jedną z najczęstszych wrodzonych deformacji ściany klatki piersiowej. Polega ona na zapadnięciu się mostka na odcinku o różnej długości. Często towarzyszy jej deformacja łuków żebrowych.
W tym tygodniu w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie operację korekty lejkowatej klatki piersiowej przejdzie dwóch nastoletnich pacjentów.

— Jako pierwszy ośrodek chirurgii dziecięcej w Polsce zaczęliśmy stosować podczas takich operacji tzw. zamrażanie nerwów międzyżebrowych i aktualnie mamy w tym największe doświadczenie. Dzięki zastosowaniu tej metody operacja jest bardziej komfortowa dla pacjenta. Skraca się również pobyt dziecka w szpitalu, może być ono wypisane do domu już w pierwszej dobie po operacji — podkreśla dr n. med. Michał Szostawicki, specjalista chirurgii dziecięcej z Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zmian Naczyniowych w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

— Podczas operacji w ciągu zaledwie 30 minut dokonujemy spektakularnej zmiany wyglądu pacjenta, ponieważ jego zniekształcona klatka piersiowa uzyska prawidłowy, fizjologiczny wygląd. Jest to bardzo ważne z punktu zdrowia i prawidłowego rozwoju pacjenta, ale również ma ogromne znaczenie estetyczne i psychologiczne.

Fot. mat. pras.