Kanada/ Zagrożenie ewakuacją w stolicy Terytoriów Północno-Zachodnich z powodu pożarów

2023-08-16 13:33:10(ost. akt: 2023-08-16 13:35:10)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Ze względu na zagrożenie stwarzane przez pożary lasów dla Yellowknife, stolicy kanadyjskich Terytoriów Północno-Zachodnich, w części dzielnic miasta ogłoszono alert ewakuacyjny. Na Terytoriach ogłoszono we wtorek stan wyjątkowy.
Władze Yellowknife ogłosiły we wtorek przed godz. 19. czasu lokalnego alert w sprawie ewakuacji dla trzech rejonów miasta, zagrożonych pożarami lasów na zachód od Yellowknife – podało na swojej stronie internetowej lokalne Cabin Radio. Minister środowiska, zmian klimatu i spraw miejskich Shane Thompson powiedział we wtorek, że zagrożenie dla Yellowknife jest „poważne” – cytowały media.

Alert oznacza konieczność przygotowania się do ewakuacji w każdej chwili. Według doniesień mediów, we wtorek po południu pożary lasów trwały w odległości 20 km. od Yellowknife.

Wcześniej we wtorek Thompson ogłosił stan wyjątkowy na terenie Terytoriów Północno-Zachodnich. Terytoria, znajdujące się na północy Kanady pomiędzy Jukonem a Nunavut, walczą obecnie z pożarami lasów, które w wielu miejscach spowodowały już ewakuacje, łącznie „tysięcy osób” - wg komunikatu rządu Terytoriów. Jeszcze w poniedziałek Thompson twierdził, że nie ma potrzeby ogłaszania stanu wyjątkowego, według cytowanej przez publicznego nadawcy CBC wypowiedzi, sytuacja zmieniła się we wtorek w południe.

Według danych na stronie internetowej rządu Terytoriów Północno-Zachodnich, we wtorek trwało 236 pożarów. Od początku roku odnotowano 268 pożarów, a spłonęło w nich ponad 2,1 mln hektarów lasów.

Od wtorku gaszenie pożarów lasów na Terytoriach Północno-Zachodnich wspomagają żołnierze kanadyjskiej armii.

Bieżący rok jest rekordowy pod względem liczby pożarów w Kanadzie. W ok. 5,5 tys. pożarów spłonęło ponad 13,4 mln hektarów lasów. Zaledwie w miniony piątek rządowi eksperci określili jako „ekstremalne” ryzyko pożarów lasów, w tym właśnie na Terytoriach Północno-Zachodnich.

Z Toronto Anna Lach (PAP)