Katolik może głosować na partie opowiadające się za aborcją? Jasna odpowiedź abp. Rysia

2023-08-16 10:48:09(ost. akt: 2023-08-16 10:55:55)
abp Grzegorz Ryś

abp Grzegorz Ryś

Autor zdjęcia: screenshot You Tube

„Jeśli w trakcie kampanii wyborczej duchowni przypominają nauczenie Kościoła w kwestii aborcji, to nie jest mieszanie się w politykę” – powiedział abp Grzegorz Ryś podkreślając, że „katolik nie powinien przykładać ręki do liberalizacji prawa aborcyjnego”.
Metropolita łódzki udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej, w którym był pytany o rolę Kościoła w czasie kampanii wyborczej.

- „Jeśli Kościołem - a przy tym się cały czas upieramy - są wszyscy ludzie ochrzczeni, to ludzie świeccy mają prawo uczestniczyć w życiu politycznym i to jest jasne. Wszyscy ludzie świeccy, którzy są ochrzczeni, mają prawo tworzyć świat zgodnie ze swoimi przekonaniami”

- podkreślił kardynał-nominat.

Mówiąc z kolei o sobie zaznaczył, że jako obywatel ma prawo do udziału w wyborach, ale jako duchowny „nie ma prawa uczestniczyć w tzw. realnej polityce”.

- „To oczywiste. To dotyczy wszystkich duchownych”

- powiedział.

Ocenił, że Kościół powinien ograniczać się do wypowiadania w kwestiach politycznych wtedy, kiedy dotyczą one moralności. Wskazał, że „ambona nie jest od uprawiania polityki”. Przypomniał też Konstytucję dogmatyczną o Kościele Lumen Gentium, której autorzy podkreślili, że „Kościół jest w Chrystusie jakby sakramentem, czyli znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego”.

- „W takie sytuacji, kiedy trwa kampania wyborcza, to jest taka autodefinicja Kościoła, którą powinniśmy bardzo pamiętać, że Kościół nie jest od tworzenia podziałów ani od zaostrzania podziałów, które już zaistniały. Kościół jest od budowania jedności”

- stwierdził.

Dopytywany o głosy, wedle których katolik nie może głosować na partie opowiadające się za rozszerzeniem legalnej aborcji, metropolita łódzki przyznał, że „katolik nie powinien przykładać ręki do liberalizacji prawa aborcyjnego”.

- „Nauczanie Kościoła na temat aborcji jest jasne i tu nie ma możliwości jakiejś zmiany doktrynalnej. Ono zostało wypowiedziane jako ostateczne i nieomylne przez papieża Jana Pawła II”

- przypomniał.

Wskazując na związaną z tym odpowiedzialnością za spodziewające się dziecka kobiety podkreślił, że „jeśli w trakcie kampanii wyborczej duchowni przypominają nauczeni Kościoła w kwestii aborcji, to nie jest mieszanie się w politykę”.

Zastrzegł przy tym, że rolą Kościoła jest przypominanie pewnych kryteriów, ale ostatecznie to głosujący podejmuje decyzje w swoim sumieniu.

/PAP

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ERJOT #3110915 2 wrz 2023 10:36

  Ciekawe as. , czy będąc kobietą z ciążą z gwałtu też byś pisał takie rzeczy? Dowodem całkowitego upadku moralnego współczesnego świata są faceci piszący o rzeczch o których nie mają pojęcia i twierdzący, że mają rację. Zajdź w ciążę i wypowiadaj się na te tematy. No i sądzenie za moralność zostaw Bogu. Chyba, że nim jesteś...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja. #3110856 29 sie 2023 08:25

  Człowiek ma prawo wyboru... Dał Pan Bóg człowiekowi wolną wolę i to jest prawo niezbywalne a rząd który wolną wolę odbiera jest rządem przestępczym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. as. #3110831 27 sie 2023 00:43

  Po stosunku do aborcji można łatwo poznać kto jest kim. Bo jest oczywistą prawdą, że kobieta (jak każdy człowiek) może zrobić ze swoim własnym ciałem co chce. Ale z całą pewnością nie ma ŻADNEGO prawa do zabijania innej istoty ludzkiej posiadającej m.in. serce i będącej człowiekiem, która żyje we wnętrzu kobiety i która jest od niej całkowicie uzależniona... Matki, które zabijają własne bezbronne dzieci i nie szukają wszelkich możliwości, by zapewnić im możliwości godnego życia i wychowania są dowodem całkowitego upadku moralnego współczesnego świata...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz