W Rukławkach odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego

2023-08-17 08:30:48(ost. akt: 2023-08-16 15:46:18)

Autor zdjęcia: asp. szt. Dariusz Sułkowski DŁiOI APwSZ

Kilka dni temu, nad jeziorem Dadaj w miejscowości Rukławki koło Biskupca, odbyło się doskonalenie zawodowe lokalne skierowane do funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Akademii Policji w Szczytnie posiadających uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym.
Doskonalenie zorganizowane zostało z inicjatywy Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Akademii Policji w Szczytnie.

Szkolenie miało na celu utrwalenie oraz zdobycie nowych umiejętności w zakresie ratownictwa wodnego i bezpieczeństwa na obszarach wodnych.

Fot. asp. szt. Dariusz Sułkowski DŁiOI APwSZ

Podczas doskonalenia poruszone zostały zagadnienia dotyczące organizacji ratownictwa wodnego, bezpieczeństwa w żegludze, locji, nawigacji, a także pracy ratowników wodnych czy patroli Policji wodnej podczas prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych na obszarach wodnych.

W tym roku uczestnicy doskonalenia zawodowego nabywali wiedzę na temat zespołowych działań ratowniczych m. in. poruszania się w szykach jednostek pływających, pracy z wykorzystaniem środków łączności oraz komunikacji pomiędzy załogami za pomocą nadawania sygnałów, czy też podejmowanie osoby poszkodowanej na pokład łodzi, skoki ratownicze z jednostki pływającej oraz skoki desantowe.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone z wykorzystaniem 5 łodzi, z których 3 łodzie służbowe na co dzień pełnią służbę na akwenach Warmii i Mazur.

W ćwiczeniach udział wzięli funkcjonariusze komórki wodnej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, a także w imieniu zaproszonego do uczestnictwa w szkoleniu Burmistrza Biskupca podmiot uprawniony do ratownictwa wodnego Anaconda - zabezpieczający akwen jeziora Dadaj.

Fot. asp. szt. Dariusz Sułkowski DŁiOI APwSZ

Poza instruktorami Akademii Policji w Szczytnie tj. podinsp. Robert Paś, kom. Rafał Meler, sierż. szt. Dawid Żak swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie przekazywali również Łukasz Gieczewski - Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Delegatura w Giżycku, st. asp. Tomasz Kurstak - koordynator służby na obszarach wodnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz mł. asp. Tomasz Wojtanowski - koordynator służby na wodach Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Drugiego dnia szkolenia w trakcie prowadzonych ćwiczeń uczestnicy mieli okazję zweryfikować nabyte umiejętności z powodu realnej sytuacji zagrożenia.

Patrole wodne uzyskały informacje o łodzi żaglowej, która utraciła manewrowość. Niezwłocznie został utworzony szyk łodzi umożliwiający jak najszybsze przemieszczenie się w wskazane okolice jeziora Dadaj, które rozpoczęły poszukiwania łodzi. Po odnalezieniu jednostki pływającej, uczestnicy szkolenia wspólnie z funkcjonariuszami komórki wodnej KMP w Olsztynie, zabezpieczyli członków załogi oraz odholowali jacht żaglowy do przystani.


W środowym (16 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Przybył z Francji, promuje Warmię i Mazury
Urodził się we Francji, ale jako miejsce do życia wybrał gminę Górowo Iławeckie. Pan Henryk Cybulski nie dość, że promuje lokalną historię, to jeszcze wzbogaca ją… wykonując jajka Faberge.

Olsztyn w czołówce najlepszych
Olsztyn jest lepszy od Gdańska, Krakowa, Łodzi, a nawet Warszawy. W rankingu „Najlepszych miast do życia w Polsce” jest tuż za podium. W tabeli znalazł się na piątym miejscu, ale zdobył tyle samo punktów co czwarty Wrocław.

Promowali mazurską kulturę
Za nami dwunasta edycja Festiwalu Kultury Mazurskiej. Przez kilka dni, w sierpniowy weekend, Sorkwity tętniły folklorem. Nie zabrakło m.in. występów artystycznych, stoisk z regionalnym jadłem i rękodziełem oraz prezentacji sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl