Marszałek Piłsudski do Tuchaczewskiego: Bierz d..ę w troki i ....
2023-08-15 12:35:23(ost. akt: 2024-08-15 08:59:19)
Polska wiktoria nad bolszewicką Rosją to jedna z najważniejszych bitew w nowożytnych dziejach Europy i świata. Prącymi w 1920 roku na Warszawę sowietami dowodził Michaił Tuchaczewski. — Bierz d..ę w troki i sp....aj do swojego gównianego kraju — tyle miał mu do powiedzenia Marszałek Piłsudski, który słynął z ciętego języka.
Wbrew pozorom wiele państw nie kwapiło się wtedy do pomocy Rzeczypospolitej. Na przykład Czesi nie zgodzili się na przewóz przez ich terytorium uzbrojenia z Węgier, podobnie zresztą jak Austriacy. Premier Wielkiej Brytanii prowadził z kolei tajne rozmowy z bolszewikami. Polskę wsparła za to bardzo mocno Francja. Paryż przysłał nad Wisłę ponad tysiąc oficerów, którzy szkolili polskich żołnierzy, ale nie brali udziału w walkach, oraz Węgry.
Jedynym państwem, którego żołnierze walczyli zbrojnie razem z Polakami przeciwko rosyjskim bolszewikom, była Ukraińska Republika Ludowa (jeszcze w 1919 roku bili się oni z Polakami o kształt przyszłej granicy pomiędzy obu krajami.
Jednym z nich był generał Marko Bezruczko (1883-1944), który urodził się na wschodniej Ukrainie, a zmarł w Warszawie. Bezruczko po podpisaniu w 1920 roku sojuszu polsko-ukraińskiego został dowódcą ukraińskiej 6 Dywizji Strzeleckiej. Brał udział w wyprawie kijowskiej.
Od lewej: Gen. Antoni Listowski, Szymon Petlura, płk Wołodymyr Salśkyj, płk Marko Bezruczko, oficerowie ukraińscy i polscy. Berdyczów, wyprawa kijowska – kwiecień 1920.
Potem Bezruczce powierzono obronę Zamościa. Bolszewicy szli tamtędy na Warszawę, by połączyć się z siłami Tuchaczewskiego.
— Ukraińscy żołnierze bili się obok nas, jakby to był jakiś konkurs popisu. Nie drgnęli ani razu, a ich artylerzyści okazali się pracownikami pierwszej klasy — tak wspominał ich jeden z polskich oficerów.
Miasto udało się obronić. Dzięki temu Piłsudskiemu było łatwiej przetrzepać pod Warszawą skórę Tuchaczewskiemu.
Miasto udało się obronić. Dzięki temu Piłsudskiemu było łatwiej przetrzepać pod Warszawą skórę Tuchaczewskiemu.
Po zakończeniu wojny Bezruczko mieszkał w Warszawie. Pracował w Polskim Wojskowym Instytucie Kartograficznym. Zmarł w lutym 1944 roku. Spoczywa na prawosławnym cmentarzu na warszawskiej Woli (na zdjęciu) razem z blisko stu oficerami armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.
Bezruczko przez lata był bohaterem zapomnianym i przez rodaków i przez sojuszników. Zaczęło się to zmieniać dopiero kilka lat temu. Na Ukrainie w kilku miastach jego imieniem nazwano ulice. W 2016 roku Antoni Macierewicz, ówczesny szef MON, jako pierwszy polski minister złożył kwiaty na jego grobie. W 2018 roku imieniem Bezruczki nazwano rondo we Wrocławiu, potem skwer w Warszawie. A w 2021 roku – rondo w Olsztynie.
Niestety historia lubi się powtarzać. Bezruczko urodził się w Tokmaku w obwodzie zaporoskim. To miasto od 2022 roku jest okupowane przez Rosjan.
Igor Hrywna
Na głównym zdjęciu Marszałek Piłsudski i Ataman Symon Petlura w Winnicy 18 maja 1920 roku
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez