Wiemy, jaką emeryturę dostanie Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury

2023-08-14 09:43:43(ost. akt: 2023-08-14 09:52:38)
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Autor zdjęcia: Kancelaria Prezydenta RP

W roku 2020 Andrzej Duda został wybrany na drugą kadencję prezydencką, która będzie trwać jeszcze przez dwa lata. W jaki sposób zamierza wykorzystać ten czas? Odpowiedź na to pytanie padła w rozmowie z Radiem Zet, gdzie prezydent opowiedział o swoich planach. Mimo że rozważa kilka scenariuszy, pewną kwestią jest fakt, że na zasłużonej emeryturze prezydenckiej nie będzie musiał się martwić o swoją sytuację finansową.
Prezydent RP Andrzej Duda będzie walczył w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim. Gdyby jednak zrezygnował z udziału w wyborach i przeszedł na emeryturę, to mógłby liczyć na pokaźną kwotę wypłacaną dożywotnio.

Jak policzyli dziennikarze działu biznes "Super Expressu", Andrzej Duda mógłby już teraz otrzymywać ponad 10,5 tys. złotych miesięcznie. Kwota ta wynika z ustawy z 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i ustawy z 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP.

Niezależnie od rzeczywistych planów po zakończeniu prezydentury, jedno jest pewne. Nie będzie się musiał martwić o kwestie finansowe. Prawo w Polsce zakłada, że prezydent po ustąpieniu ze stanowiska może liczyć na emeryturę wynoszącą 75 procent kwoty wynagrodzenia zasadniczego głowy państwa. To nie wszystko. Przysługiwać mu będzie również ochrona SOP, państwowa limuzyna oraz niewielki dodatek na utrzymanie biura w wysokości... 12 tysięcy zł miesięcznie.

— Będę miał prezydencką emeryturę. Poradzę sobie. Różne już zajęcia w swoim życiu wykonywałem. Ja nie jestem człowiekiem, który zaczął swoją działalność zawodową od polityki(…). Ale ja mam swój zawód, do którego mogę wrócić, a poza tym jestem człowiekiem zdrowym i mogę robić różne rzeczy. W ogóle nie planuję nic, poza do końca reprezentowaniem interesów moich rodaków — przytoczył słowa prezydenta "Fakt".

Jeśli jednak Duda wygrywa drugą turę wyborów i będzie głową państwa przez kolejną kadencję, to jego świadczenie może być jeszcze wyższa. Ostateczna kwota wynika bowiem m.in. z wysługi lat.