Tajemnicza liczba związana z katolickim świętem. Dziś Matki Boskiej Zielnej

2023-08-13 14:58:56(ost. akt: 2023-08-13 10:41:15)

Autor zdjęcia: pixabay

Święto Matki Boskiej Zielnej stanowi coroczną uroczystość kościelną o istotnym znaczeniu. To szczególnie ważny moment dla wiernych, którzy utrzymują swoje uprawy i prowadzą gospodarstwa rolnicze, choć jego znaczenie sięga znacznie dalej. Ci, którzy przygotują bukiet z tegorocznych plonów i złożą go w ofierze, wierzą, że poddani zostaną szczególnej opiece przez cały nadchodzący rok. Kiedy wypada Matki Boskiej Zielnej? Jakie są związane z nim tradycje? Wyjaśniamy.
Święto Matki Boskiej Zielnej nazywane jest również świętem Wniebowzięcia Maryi Panny lub inaczej świętem Zaśnięcia Matki Bożej. To uroczystość w Kościele katolickim upamiętniająca zakończenie ziemskiego życia Maryi Panny. Jej ciało i dusza - zgodnie z wiarą katolicką - zostały wówczas zabrane do nieba.

Święto Matki Boskiej Zielnej przypada 15 sierpnia, kiedy to ziemia jest obfita w swoje dojrzałe owoce i plony. W tym właśnie czasie chrześcijańska wspólnota oddaje cześć Matce Boskiej, będącej symbolem płodności i opieki nad roślinnością. Dzień ten jest głęboko zakorzeniony w kalendarzu obrzędowym i stanowi wyraz wdzięczności za hojność natury oraz prośbę o jej dalsze obfitowanie.

W związku z tym świętem istnieje wiele tradycji, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W dniu Matki Boskiej Zielnej, wiele osób gromadzi się w kościołach, aby wziąć udział we mszach świętych i nabożeństwach, składając swoje dary i bukiety na ołtarzu. Bukiet, nazywany często "wieniec zielny", jest zwykle złożony z różnorodnych roślin, zbóż i owoców, reprezentujących urodzaj i błogosławieństwo natury.

Tradycyjnie po mszach świętych odbywają się także procesje, podczas których wierni niosą ze sobą przygotowane wcześniej bukiety i wieńce, a następnie składają je w miejscach specjalnie do tego przygotowanych, takich jak kapliczki czy ołtarze polowe. Ta praktyka symbolizuje oddanie dźwięcznej wdzięczności za urodzaje oraz prośbę o opiekę nad kolejnymi plonami.

Ile ziół w bukiecie na Matki Boskiej Zielnej?

Związany z kościelnym zwyczajem w dniu Matki Boskiej Zielnej jest stworzenie bukietów, które później są poświęcane przez kapłana. To rodzaj ofiary z darów ziemi, składanej Maryi Pannie. Charakterystyczną cechą tych bukietów jest ich skomponowanie z 7 lub 77 różnych ziół, owoców, warzyw, kwiatów i zbóż, które są zbierane z łąk, pól, ogrodów oraz lasów. Te przygotowane bukiety są następnie przynoszone na nabożeństwo, gdzie zostają poświęcone. A dlaczego akurat taka liczba?

To dlatego, że liczby 7 oraz 77 mają swoje głębokie znaczenie symboliczne. W Starym Testamencie liczba 7 jest uważana za symbol doskonałości i pełni. W związku z tym wybór 7 lub wielokrotności 7 (czyli 77) elementów do tworzenia bukietów jest odniesieniem do tej duchowej doskonałości. Poprzez skomponowanie bukietów z takiej ilości różnorodnych składników, wierni wyrażają nie tylko swoją wdzięczność za plony, ale także oddają hołd pełni darów natury i duchowej pełni.

Po wszystkim bukiety na Matki Boskiej Zielnej zabierane są do domów. Pod żadnym pozorem nie należy ich wyrzucać. Wierzy się, że one chronią dom przed chorobami i nieszczęściem. Zwyczajem jest również późniejsze używanie ich do leczenia chorych ludzi i zwierząt.

W ten sposób, obchodzenie Matki Boskiej Zielnej staje się głęboko ukorzenionym obrzędem, który połączył w sobie zarówno aspekty religijne, jak i duchowe, podkreślając ważność doskonałości i pełni zarówno w życiu duchowym, jak i w przyrodzie.