Nowa inwestycja: 250 milionów na remont stacji w Ostródzie

2023-08-13 16:00:00(ost. akt: 2023-08-13 10:43:30)

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Waszczuk

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą robót na stacji Ostróda. Prace obejmą torowisko oraz perony. Zostanie odbudowane przejście podziemne, pojawią się również windy. - Mieszkając w Ostródzie, wielokrotnie z tej stacji korzystałem i doskonale wiem, jak ten remont był jej potrzebny. Już niedługo, dzięki naszym staraniom, będziemy mogli korzystać z nowoczesnego i komfortowego przystanku - przekazuje wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, który uczestniczył w podpisaniu umowy.
Podczas podpisywania umowy na modernizację stacji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że rząd dotrzymuje obietnic dotyczących modernizacji kolei. Inwestycja w tym mieście jest wyceniona na 250 mln zł.

— Stan techniczny tych peronów i tego, co nas otacza pozostawia bardzo dużo do życzenia. Praktycznie rzecz biorąc, wymaga naszej interwencji. (...) Będziemy mieli wreszcie do czynienia z nowoczesną stacją kolejową, której nie powstydzimy się. (...) Wszystko to, co robimy, robimy dla zwykłych ludzi, dla tych, którzy oczekują takiej inwestycji od lat — mówił Adamczyk i przypomniał, że wcześniej w Ostródzie wybudowano wiadukt nad torami, który także był wyczekiwaną inwestycją. — Trwają inwestycje na S7, które mają połączyć tę trasę z Warszawą — mówił Adamczyk nawiązując do tego, że droga ta biegnie przez Ostródę.

Modernizacja stacji kolejowej w Ostródzie będzie prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe, które podpisały w piątek umowę opiewającą na 250 mln zł. W ramach tej umowy zostaną m.in. zmodernizowane perony, tory, sieć trakcyjna i przejście podziemne. Utworzone także zostanie lokalne centrum sterowania ruchem pociągów. Inwestycja ma być realizowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Stacje i przystanki na odcinku od Rudzienic Suskich do Unieszewa wyposażone zostaną w nowe nagłośnienie oraz zegary.

— Podpisana umowa to kolejny krok do zwiększania dostępności do kolei w Polsce. Mieszkańcy Ostródy zyskają komfortową stację, z której odjeżdżają pociągi do Olsztyna, Torunia, Trójmiasta, Warszawy czy Krakowa. "W ten sposób zachęcamy Polaków do korzystania z transportu kolejowego: transportu bezpiecznego, ekologicznego i komfortowego — mówił Adamczyk.
Prezes Zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel przypomniał, że obecnie prowadzonych jest wiele inwestycji kolejowych w warmińsko-mazurskim. Przebudowywane są stacje w Ełku, Olsztynie, Giżycku, Dobrym Mieście. Przypomniał, że w grudniu powinno zostać wznowione, po remoncie torów i stacji, połączenie kolejowe z Olsztyna do Braniewa, a w perspektywie możliwe jest przywrócenie połączeń kolejowych przez Mazury tj. do Mrągowa, Mikołajek i Orzysza. "Rozwijamy kolej, a nie zwijamy" - mówił Merchel.
Stacja w Ostródzie, w ramach podpisanej w piątek umowy, zostanie także dostosowana do lepszej obsługi składów towarowych, które po zakończeniu inwestycji, będą mieć 750 metrów długości. To pozwoli na przewóz większych ilości ładunku.

Inwestycja kolejowa w Ostródzie ma być zrealizowana do 2026 roku. W podpisaniu umowy uczestniczyli także wiceminister Andrzej Śliwka oraz senator Bogusława Orzechowska i poseł Zbigniew Babalski. (PAP) jwo/ mick/