Przyrodnicza aplikacja dla Mazur z głosem Krystyny Czubówny

2023-08-11 17:30:00(ost. akt: 2023-08-11 14:08:30)

Autor zdjęcia: Grzegorz Zawrotny

EkoApp to aplikację przyrodnicza, w której opowieści o zwierzętach i roli ekosystemów Wielkiej Krainy Jezior Mazurskich snuje ulubiona lektorka Polaków, Krystyna Czubówna. Aplikacja powstała w odpowiedzi na rosnącą presję turystyki na środowisko.
— Wielu z nas szuka wyciszenia i wypoczynku w naturze. Jednak nasza obecność może negatywnie wpływać na środowisko, bo często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo hałasujemy, a część osób zostawia śmieci, co stanowi realne zagrożenie dla przyrody — wyjaśnia Izabela Żbikowska z Fundacji HumanDoc, odpowiedzialnej za projekt budowy aplikacji.

Stąd pomysł na EkoApp, narzędzie, które zmieni zwykły spacer po lesie w niezapomnianą przygodę, gdy Krystyna Czubówna opowiada użytkownikom o 150 gatunkach fauny i flory przedstawia piękno natury, a jednocześnie udziela wskazówek dotyczących odpowiedzialnego zachowania.

Fot. Grzegorz Zawrotny

Z czułości do przyrody
To ważne, bo głównym celem powstania EkoApp było uwrażliwienie społeczności na kwestię ochrony przyrody oraz zrozumienie wpływu naszych działań na ekosystemy.

— Uznaliśmy, że pomóc może zaprojektowanie rodzaju osobistego przewodnika, który oprowadzając nas po szlakach nie tylko opowie o przyrodzie, ale także wskaże na jej rolę i przez to dostrzeżemy kolejne wartości oraz podpowie nam, jak
czerpać radość z obcowania z naturą nie niszcząc jej — wyjaśnia Żbikowska.

Dodaje, że oczywistym wyborem była Krystyna Czubówna, ulubiona lektorka Polaków, bo jej głos przynosi ukojenie i kojarzy się z przyrodą. Dlatego dzięki krótkim opowieściom czytanym przez Krystynę Czubówną, użytkownicy aplikacji poznają fascynujące fakty na temat ekosystemów i zwiększają swoją świadomość zagrożeń wynikających z niektórych turystycznych zachowań, takich jak hałas czy zanieczyszczanie jezior.

Uwrażliwianie przez oferowanie atrakcyjnego sposobu na spędzanie wolnych chwil jest możliwe, także dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, jak elementy rzeczywistości rozszerzonej, które w aplikacji zastosował zespół SensiLabs. Dzięki temu możemy oglądać ruszające się zwierzęta nawet
w centrum miasta. Do tego użytkownicy docenią piękne zdjęcia, możliwość projektowania własnych wypraw na podstawie kilkudziesięciu szlaków i ciekawych miejsc opisanych w aplikacji i wspartych o wiedzę przygotowaną przez ekspertów z Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz Uniwersytetu Warmińsko-
Mazurskiego, a promocję aplikacji wspiera Miasto Giżycko.

Fot. Grzegorz Zawrotny

Czy wiesz, że bielik zakochuje się tylko raz?
EkoApp jest dostępna za darmo na systemy Android i iOS. Linki do obu wersji znajdują się na stronie internetowej www.ekoaplikacja.pl. Użytkownicy mogą korzystać z aplikacji bez logowania, lub poświęcić trochę więcej czasu, aby stworzyć własny profil i zaplanować swoje trasy lub ulubione gatunki fauny i flory.
Aplikacja oferuje także quizy i obserwacje związane z kalendarzem, opowiadające o zachowaniach zwierząt w zależności od pory roku. Chętni mogą także sprawdzić swoją wiedzę, biorąc udział w quizach. Interaktywna aplikacja będzie okresowo przypominać o sobie, wysyłając powiadomienia z ciekawostkami. Na przykład
pytając, dlaczego bobrowi służy jego ogon lub jak głęboko może nurkować łoś.
Aplikacja EkoApp jest dedykowana Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, jako jednemu z głównych regionów turystycznych w Polsce.

— Jednak serdecznie zapraszamy mieszkańców całego kraju do jej użytkowania. Przede wszystkim dlatego, że niektóre zwierzęta i rośliny występują w całym kraju. Warto więc posłuchać, jak Krystyna Czubówna opowiada o zwyczajach jeleni, saren czy bocianów, które można spotkać w niemal każdym zakątku
Polski — zachęca Żbikowska.

Fot. Grzegorz Zawrotny

EkoApp jest częścią projektu "Zakorzenieni w przyrodzie - Budowa ekoaplikacji dla Krainy Wielkich Jezior Mazurskich" korzysta z dofinansowania o wartości 172 572,11 euro udzielonego przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach EEA Grants na okres 2014-2021 w ramach programu: Działania związane z ochroną środowiska i ekosystemów prowadzone przez NGO - Fundusz Małych Grantów. Celem projektu jest zwiększenie ochrony bioróżnorodności Krainy Wielkich Jezior Mazurskich poprzez podniesienie świadomości społecznej na temat ekosystemów i usług, które one świadczą.

Fot. Grzegorz Zawrotny