Olsztyn: Sprawa szubienic trafiła do sądu. Nakaz wyburzenia został wstrzymany

2023-08-11 08:32:53(ost. akt: 2023-08-11 08:43:35)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Telenowela dookoła pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej trwa w najlepsze. Prezydent Olsztyna odwołał się od decyzji natychmiastowego wyburzenia pomnika do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Po wydaniu przez wojewodę decyzji o natychmiastowym wyburzeniu Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, potocznie zwanego "szubienicami" prezydent Olsztyna poszedł na drogę sądową. Teraz kluczowe decyzje o przyszłości monumentu zapadną w Warszawie.

— Różnice zdań pomiędzy wojewodą a mną są radykalne. Zgodnie z pierwotną ideą jestem zwolennikiem jego pozostawienia, jako miejsca edukacji historycznej i obudowania go treściami pokazującymi złożoność i dramat II wojny światowej. Wojewoda oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego robią wszystko, żeby pomnik zburzyć, posługując się przy tym mniej drastycznie brzmiącym określeniem, czyli „doprowadzić do usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej Olsztyna”. Wojewoda ma za sobą Instytut Pamięci Narodowej, mnie wspierają środowiska ludzi kultury i urbanistów oraz głosy mieszkańców przeciwne niszczeniu monumentu — stwierdza prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Prezydent poinformował, że sprawą pomnika aktualnie zajmuje się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

— Efektem tych kroków jest Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wstrzymujące wykonanie decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 17 maja 2023 r. oraz decyzji Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 23 stycznia 2023. Jak napisano w uzasadnieniu: „sam przedmiot skargi czyni prawdopodobnym wystąpienie niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków w razie wykonania decyzji. Rozbiórka pomnika przed rozpoznaniem sprawy przez Sąd może (…) sprawić, że w razie ewentualnego uwzględnienia skargi, udzielona (…) ochrona sądowa może okazać się iluzoryczna" — tłumaczy Piotr Grzymowicz.

I dodaje: Zatem dalsze, kluczowe dla przyszłości pomnika decyzje zapadną w Sądzie. Wierzę, że będzie on odważny i niezależny w swoich ocenach i rozstrzygnięciach.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pbf #3110557 11 sie 2023 13:52

  Wiem jak przekonać Grzymowicza - najpierw trzeba przekonać jakiegoś dewelopera i on juz znajdzie sposób na przekonanie Grzymka.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. olsols #3110549 11 sie 2023 10:19

  IPN zaprezentował własny sondaż, w którym mieszkańcy są za likwidacją pomnika.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. jaaa #3110547 11 sie 2023 09:58

  Brawo !!!! Nie dla niszczenia pomników!

  odpowiedz na ten komentarz