W Olsztynie przy ul. Nad Jarem powstała ścianka wspinaczkowa

2023-08-10 16:30:41(ost. akt: 2023-08-10 16:51:10)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W Olsztynie przy ul. Nad Jarem stanęła ścianka wspinaczkowa. Obiekt ma służyć zarówno rekreacji, jak i treningowi zaawansowanym miłośnikom sportu, bowiem jej powierzchnia zawiera różnorodne formacje wspinaczkowe.
Wiosną tego roku Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie ogłosił przetarg na postawienie nowego obiektu sportowego w stolicy Warmii i Mazur. Przedmiotem zamówienia był montaż ścianki wspinaczkowej wolnostojącej oraz ławek i koszy na śmieci przy ul. Nad Jarem w Olsztynie. Wszystko to w ramach zadania "Wykonanie bezobsługowych kompleksu wspinaczkowego dla dzieci i zaawansowanych wspinaczy Os. Wojska Polskiego".

Fot. Zbigniew Woźniak

Obecnie przy ul. Nad Jarem zauważyć już można dużą budowlę, która posłuży mieszkańcom Olsztyna.

Obiekt ma służyć zarówno rekreacji, jak i treningowi zaawansowanych miłośników bulderingu. Ilość, kształt, forma i wielkość chwytów wspinaczkowych, w które zostały wyposażone ściany wspinaczkowe, uwzględniają rekreacyjny i sportowy charakter ścianki i pozwalają na ułożenie dróg wspinaczkowych o różnych trudnościach, umożliwiając korzystanie z nich osobom w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania.

Fot. Zbigniew Woźniak

Powierzchnia użytkowa ścian do bulderingu zawiera wiele wspinaczkowych formacji:
- formacje pionowe i połogie – przeznaczone przede wszystkim dla osób poczatkujących
- formacje przewieszone– przeznaczone dla osób zaawansowanych
- formacje„filar” i „zacięcie”
- przewieszenie 40 stopni (ściana MOONBOARD) – przeznaczona do treningu osób zaawansowanych, pozwalającą na integralność treningu (np. poprzez telefon komórkowy) z interaktywną stroną www.moonclimbing.com, zawierającą dostęp do bazy ponad 1000 dróg wspinaczkowych wymyślonych przez użytkowników MOONBOARD z całego świata.

Fot. Zbigniew Woźniak

Obiekt jest jednobryłowy, zbliżony kształtem do prostopadłościanu, z uskokami ścian zewnętrznych oraz uchwytami do wspinaczki jako tzw. "głaz wspinaczkowy" z zadaszeniem z blachy trapezowej.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak