Rosja coraz bardziej podporządkowana Chinom? Import towarów jest rekordowy

2023-08-10 11:59:54(ost. akt: 2023-08-10 12:02:01)

Autor zdjęcia: PAP/EPA/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL

Chiński import kluczowych rosyjskich towarów osiąga rekordowy poziom, donosi Bloomberg. Rosja coraz bardziej staje się podporządkowana Chinom - twierdzi Pavlo Riabikin, ambasador Ukrainy w Pekinie, w wywiadzie dla ukraińskiej agencji informacyjnej RBC.
Pavlo Riabikin, ambasador Ukrainy w Pekinie, opisuje stosunki między Rosją a Chinami jako "małżeństwo z rozsądku", w którym Federacja Rosyjska staje się dostawcą surowców dla Chin. Riabikin podkreśla tę tendencję w rozmowie z ukraińską agencją informacyjną RBC.

Import kluczowych surowców energetycznych z Rosji do Chin osiąga rekordowe poziomy w związku z unikaniem dostaw przez zachodnich nabywców z powodu konfliktu na Ukrainie. Według informacji podanych przez Bloomberg, ilość przepływającej ropy naftowej z Rosji do Chin wzrosła o ponad 40% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając 10,5 miliona ton w czerwcu.

Chiński przywódca Xi Jinping podkreślił "bezgraniczną" przyjaźń z Władimirem Putinem przed inwazją Rosji na Ukrainę, starając się przedstawić Chiny jako neutralnego mediatora w tej kwestii. W lutym Chiny opublikowały plan działań mających na celu przywrócenie pokoju na Ukrainie, zawierający apel o poszanowanie suwerenności, ułatwienie eksportu zboża oraz zaprzestanie działań wojennych.

Mimo odrzucenia tych rozwiązań przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników, Chiny zdobyły wiarygodność, co umożliwiło im uczestnictwo w rozmowach na temat Ukrainy, których gospodarzem była Arabia Saudyjska. Analitycy z Eurasia Group podkreślają, że udział Chin w Dżuddzie ma ogromne znaczenie dla europejskich i amerykańskich działań mających na celu naciskanie na Rosję w celu zakończenia konfliktu - donosi Bloomberg.