Olsztyn jest dobrym miastem do życia? Miasto znalazło się w prestiżowym rankingu

2023-08-09 20:30:42(ost. akt: 2023-08-09 15:03:18)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Stolica Warmii i Mazur znalazła się wysoko w rankingu fachowego serwisu internetowego Business Insider, który sprawdził, które miasta są najlepsze do życia. W zestawieniu zostało ujętych 16 miast wojewódzkich.
Autorzy wzięli pod uwagę trzy kluczowe wskaźniki ekonomiczne i trzy aspekty pozafinansowe. Po zsumowaniu wyników okazało się, że Olsztyn uplasował się w ogólnym zestawieniu (wraz z Wrocławiem) tuż za podium.

— Wzięliśmy pod lupę liczby dotyczące bezrobocia, wynagrodzeń i cen mieszkań z drugiej ręki — informują autorzy zestawienia. — Dodatkowo porównaliśmy istotne dla ogólnego zadowolenia z życia aspekty takie jak dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza.

Zestawienie obejmowało oficjalne dane za maj i czerwiec tego roku. Wynika z nich, że w Stolicy Warmii i Mazur nie jest najlepiej w przypadku średniej zarobków oraz dostępności do służby zdrowia (12. miejsce). Nasze miasto w środku stawki znalazło się pod względem dostępności mieszkań (9. miejsce). Natomiast jako największe atuty Olsztyna określono jakość powietrza i niskie bezrobocie (5. miejsce) oraz niski współczynnik przestępczości (2. miejsce).

— Ranking potwierdził coraz powszechniejsze przekonanie, że jeśli chcemy ekologicznie, zdrowo i komfortowo żyć, to nasze miasto jest bardzo dobrym wyborem — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — Wierze także, że po zakończeniu kluczowych inwestycji w kolejnym rankingu jeszcze bardziej ugruntujemy swoją topową pozycję.

Na czele zestawienia znalazły się Poznań, Katowice i Opolem. Stawkę zamykają natomiast Warszawa, Kielce i Białystok. Autorzy zapowiadają regularne aktualizowanie rankingu, co pozwoli sprawdzać, jak zmieniają się sytuacja ekonomiczna oraz podstawowe parametry w tych miastach.