Do czego służy mikroskop?

2023-08-08 15:44:45(ost. akt: 2023-08-08 15:45:32)   Artykuł sponsorowany
Mikroskopy - czym są i do czego służą?
Mikroskopy to jedne z najważniejszych urządzeń pomiarowych wykorzystywanych w laboratoriach. Służą one do przeprowadzania obserwacji pod powiększeniem oraz wykonywania pomiarów wymiarów geometrycznych. Sprzęty te umożliwiają obserwację niewielkich przedmiotów w powiększeniu. Mikroskopy są znane i cenione od wieków. To właśnie dzięki nim udało się rozwinąć wiele dziedzin nauki. Początkowo używane były do   obserwacji biologicznych struktur. Po czasie zaczęto je również doceniać w przemyśle. Dziś mikroskopy stosowane są w bardzo wielu zakładach i instytucjach. Obecnie sprzęty te zdecydowanie różnią się od tych wykorzystywanych w przeszłości. Klasyczne mikroskopy warsztatowe zostały wyparte przez innowacyjne urządzenia wyposażone w elektronikę obliczeniowo sterującą, dotykowe wyświetlacze i zaawansowane funkcje.
Jakie są mikroskopy? Najpopularniejsze rodzaje
Na rynku dostępny jest szeroki wybór mikroskopów. Można wyróżnić zarówno modele profesjonalne, jak i te hobbystyczne. Pierwsze z nich cechują się przede wszystkim zaawansowaną budową, innowacyjnymi funkcjami i oczywiście wyższą ceną. Ich zakup to świetna inwestycja, co potwierdzają opinie licznych zakładów przemysłowych, laboratoriów i instytucji. Profesjonalne mikroskopy dzieli się na kilka następujących rodzajów:

• mikroskopy pomiarowe - przeznaczone są do wykonywania pomiarów w powiększeniu. Najczęściej wyposażone są w stolik CNC lub manualny oraz specjalny układ, który umożliwia odczytywanie wartości mierzonych wielkości. Nowoczesne mikroskopy pomiarowe posiadają również zaawansowane oprogramowanie pozwalające m.in. na zarządzanie programami pomiarowymi i raportowanie.
• Mikroskopy biologiczne - w przeciwieństwie do innych rodzajów mikroskopów posiadają bardzo duże powiększenie i zwykle korzystają z oświetlenia światłem przechodzącym oraz odbitym. Stanowią podstawowe wyposażenie laboratoriów mikrobiologicznych.
• Mikroskopy stereoskopowe - zaliczane są do jednych z najprostszych sprzętów przeznaczonych do prowadzenia obserwacji w powiększeniu. Przeznaczone są głównie do szybkiej inspekcji oraz oceny jakości wykonania wyrobu. Opcjonalnie mogą posiadać kamerę.
• Mikroskopy metalograficzne - umożliwiają obserwację przedmiotów w bardzo dużym powiększeniu (od 50 do nawet 1000 razy). Dostępne są w różnych wariantach - dolno i górno stolikowych. Wyposażone są w rewolwer, który pozwala na instalację kilku obiektywów i ich szybką zmianę w czasie obserwacji. Do obserwacji wykorzystuje się światło odbite często w układzie Kohlera. Zaawansowane mikroskopy posiadają takie funkcje jak polaryzacja, kontrast Nomarskiego, możliwość obserwacji w ciemnym polu.
• Mikroskopy cyfrowe - to innowacyjne urządzenia wyposażone w kamerę i wiele nowoczesnych funkcji. Umożliwiają one rejestrowanie i przesyłanie obrazów. Niektóre z nich dodatkowo pozwalają na transmisję obrazów on-line. Dostępne są one w bardzo wielu wariantach, a ich ceny uzależnione są przede wszystkim od typu statywu, rodzaju kamery oraz opcjonalnego oświetlenia. Najbardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na automatyczną analizę obrazu.

Mikroskopy - jakie wybrać?
Już wiesz, jak działa mikroskop i jakie rodzaje tych sprzętów można wyróżnić. Teraz zastanawiasz się, jaki model warto wybrać? Otóż wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań wobec tego urządzenia i budżetu, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na jego zakup. Jeśli szukasz mikroskopu pozwalającego na obserwację preparatów biologicznych, np. tkanek, to sięgnij po model biologiczny. Jeśli jednak zależy Ci na sprzęcie umożliwiającym kontrolowanie wyrobów pod kątem jakości wykonania, to wybierz mikroskop stereoskopowy.
Podczas wyboru mikroskopu zwróć szczególną uwagę na marki produktów. Sięgnij po model pochodzący od zaufanego producenta, tworzącego sprzęty o wysokim standardzie. Bardzo polecane są mikroskopy ze strony: https://www.ita-polska.com.pl/systemy-pomiarowe/mikroskopy. Firma ITA Polska posiada w swoim asortymencie profesjonalne urządzenia, cieszące się świetnymi opiniami użytkowników z Polski i zagranicy.