Wracamy do tematu: Sezon w pełni, a fontanny nie działają. Dlaczego? [ZDJĘCIA]

2023-08-08 13:20:58(ost. akt: 2023-08-08 15:06:39)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wysokie temperatury, słoneczna pogoda, a na ulicach Olsztyna tłumy spacerowiczów. Tylko że... wody w fontannach brak. Co jest przyczyną? Wracamy do temu niedziałających wodotrysków w centrum Olsztyna.
Przechadzając się Starym Miastem czy Parkiem Podzamcze można zauważyć, że elementy, które upiększały nasze miasto, mimo sezonu letniego wciąż nie działają. Dodatkowo ich stan nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miały zostać uruchomione. Jak łatwo zauważyć, dodatkowo, fontanna w parku jest uszkodzona. Część rzeźby dziecka jest rozkruszona.

Fot. Zbigniew Woźniak

Co zatem z olsztyńskimi wodotryskami, które oferują nie tylko estetyczne doznania, ale także określają miejsce spotkań, relaksu i rozrywki dla odwiedzających?

O to, czy wraz z rozpoczęciem wakacji zostaną uruchomione zapytaliśmy już jakiś czas temu rzecznika Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.

— W przypadku fontanny zlokalizowanej na Starym Mieście zostało ogłoszone postępowanie przetargowe na wykonanie projektu naprawy — informuje Michał Koronowski. I dodaje: — Jeśli chodzi o fontannę w Parku Podzamcze, to w imieniu prezydenta Olsztyna złożony został wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie pozwolenia na podjęcie działań związanych z naprawą postumentu stanowiącego część całego obiektu.

Fot. Zbigniew Woźniak

Przedmiotem zamówienia dotyczącego fontanny na starówce było wykonanie wielobranżowego projektu naprawy i modernizacji fontanny w następującym zakresie:
1) przygotowanie projektu naprawy i modernizacji instalacji elektrycznej fontanny wraz ze szczegółowym przedmiarem robót,
2) przygotowanie projektu naprawy i modernizacji instalacji wodociągowej fontanny,
3) przygotowania projektu systemu sterowania fontanną.

Niestety mimo upływu czasu nic się nie zmieniło. Mimo, że wakacje są już na półmetku, to dwie fontanny w centrum Olsztyna wciąż nie zostały uruchomione.

Fot. Zbigniew Woźniak

Dlaczego nie doszło do remontu?

Jak się okazuje, choć w przetargu zgłosiła się jedna firma to Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie unieważnił postępowanie.

— W związku z awarią systemu informatycznego ZDZiT w Olsztynie, której powodem była zewnętrzna, celowa ingerencja osób trzecich zamawiający nie posiadał dostępu do Platformy Przetargowej, aby dokonać czynności otwarcia ofert. W wyniku ww. ingerencji w infrastrukturę sieciową ZDZiT doszło do zaszyfrowania macierzy na której przechowywana była m.in. dokumentacja zamówień publicznych, gdzie był zapisany certyfikat zabezpieczający, niezbędny do otwarcia ofert złożonych do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, dlatego zamawiający nie może dokonać otwarcia ofert po uzyskaniu dostępu do Platformy Przetargowej. W związku z powyższym otwarcie oferty jest niemożliwe z powodu braku certyfikatu zabezpieczającego — czytamy w informacji o unieważnieniu postępowania.

Fot. Zbigniew Woźniak

Na całe szczęście Olsztyn fontannami stoi. I choć te w centrum nie zostały uruchomione, to w parkach nieopodal można znaleźć takie, które utrzymują letni klimat i działają od początku sezonu.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak