Nikt nie potrafi zrobić tego dobrze? Ulica 11 Listopada potrzebuje kolejnego remontu w ciągi kilku lat [ZDJĘCIA]

2023-08-07 16:00:46(ost. akt: 2023-08-07 15:36:30)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ulica 11 Listopada w Olsztynie to niewielki odcinek łączący starówkę ze ścisłym centrum miasta. Jej obecny kształt powstał podczas budowy pierwszej linii tramwajowej, kiedy tu ulica została wyłożona kostką brukową, która jak się później okazało, przyniosła ze sobą wiele problemów...
Pierwsza inwestycja tramwajowa znacznie odmieniła centrum Olsztyna. Jednym z efektów tych zmian była niemal kompletna przebudowa ulicy 11 Listopada, która została zwężona, wyłożona kostką, a w jej otoczeniu powstały zieleńce i miejsca na kwiaty.

Problemy zaczęły się zaledwie kilkanaście miesięcy po oddaniu inwestycji. Okazało się wtedy, że kostka brukowa nie zdaje egzaminu, spoiny robią się luźne a miejscach, w których jeżdżą samochody tworzą się niebezpieczne koleiny. Drobne naprawy nie wchodziły w grę, trzeba było zdejmować kostkę i kłaść ją od nowa.

Fot. Zbigniew Woźniak

Problem jednak się nie rozwiązał, a dzisiaj ulica znowu jest pofalowana i znowu wymaga tej samej naprawy. Dobra wiadomość jest taka, że gmina Olsztyn na jej naprawę nie wyda ani złotówki, wszystkie prace zostaną sfinansowane z kwoty gwarancyjnej wykonawcy tego odcinka linii tramwajowej.

Złych wiadomości jest jednak trochę więcej. Kierowcy na kilka miesięcy będą musieli pożegnać się ze zjazdem z ul. 11 Listopada w kierunku ul. Wyzwolenia. Z utrudnieniami również będą musieli liczyć się pasażerowie tramwajów, które właśnie w miejscu remontu kończą swój bieg. Prace powinny potrwać do października tego roku.

Karol Grosz


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bolosan #3110513 7 sie 2023 22:21

    Należy zastosować odpowiednią technologię wykonania nawierzchni kamiennej tzn. dobrać odpowiedni rodzaj podsypki i masy zalewowej do wykonanej podbudowy pod nawierzchnią. Do tej pory stosowano na nieprzepuszczalną podbudowę zasypywanie szczelin kostki materiałem przepuszczającym wodę co powodowało przesiąkanie wody pod kostkę i brak jej odprowadzenia, skutkując w okresie zimowym jej podnoszeniem i wysadzinami. Wystarczy zmienić technologię , ułożyć kostkę zgodnie z normą (szerokość szczelin pomiędzy kostkami nie większa niż 1 cm) ,zastosować masy zalewowe i dylatacje poprzeczne. Problem zniknie. Odsyłam do literatury fachowej i polskiej normy. Te same błędy powielane są na nowo budowanym odcinku. Pozdrawiam ekspert od renowacji zabytkowych nawierzchni kamiennych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz