W kompleksie leśnym pod Olsztynem zadomowiły się rysie

2023-08-07 19:01:47(ost. akt: 2023-08-07 15:40:07)

Autor zdjęcia: pixabay

Od pewnego czasu w jednym z łowisk Koła Łowieckiego Żubr w Olsztynie odnotowano obecność kilku rysi. Myśliwi przekazują, że zwierzęta zadomowiły się w kompleksie leśnym kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Olsztyna.
Ryś euroazjatycki to największy drapieżnik z rodziny kotowatych występujący w Polsce. Oszacowanie liczebności polskich rysi nastręcza trudności ekspertom. Jego populację szacuje się na nieco ponad 200 osobników – to dane z monitoringu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Z kolei inaczej opracowywane dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że rysi może być ponad 400.

Około 120 osobników, występuje w Karpatach. Na wolności rysie występują również w północno-wschodniej oraz w woj. zachodniopomorskim. Jeden z projektów odbudowy populacji prowadzony jest przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze jako „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”. W ramach tych działań pewna liczna drapieżników była pozyskiwana za granicą, rozmnażana w warunkach zbliżonych do naturalnych, a wypuszczana w polskich lasach, gdzie dawniej występowały. Wypuszczone rysie noszą obroże telemetryczne z GPS, które pozwalają śledzić ich samodzielne kroki w naturze.

Na Warmii i Mazurach myśliwi z Koła Łowieckiego Żubr w Olsztynie już dwa lata temu zaobserwowali rysia. Wydawało się, że był to przypadek. Teraz okazuje się, że to już stała obecność - kilka osób widywało rysie mniej więcej w tych samych okolicach. Rysie zadomowiły się w kompleksie leśnym 30 km na wschód od Olsztyna.

Jak przekazują myśliwi, to bardzo pocieszająca wiadomość, ponieważ barierą dla rozwoju tego gatunku w Polsce jest fragmentaryzacja lasów naturalnych.

Fot. Koło Łowieckie Żubr w Olsztynie

Fot. Koło Łowieckie Żubr w Olsztynie


Źródło: Koło Łowieckie Żubr w Olsztynie