Synoptyk IMGW: w niedzielę w części kraju przelotne opady deszczu i burze, upał na Suwalszczyźnie

2023-08-06 11:37:45(ost. akt: 2023-08-06 12:00:52)

Autor zdjęcia: pixabay

Centralna, południowo-wschodni i częściowo wschodnia Europa znajduje się pod wpływem niżu Zachariasz, który wędruje znad Słowacji nad północną Polskę. Nad wschodnią połowę kraju napływa ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, nad resztę kraju napływa coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie. Nadal będzie szalenie niebezpiecznie

W niedzielę, na wschodnie i w centrum zachmurzenie umiarkowane, pojawią się przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów do 30 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie podczas burz do 40 - poinformowała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha.


Najchłodniej będzie na zachodzie kraju – do 15 stopni Celsjusza. W centrum ok. 25., a na Suwalszczyźnie nawet 33 stopnie Celsjusza.

Wiatr będzie umiarkowany, na wschodzie porywisty z kierunków południowych. Na zachodzie powieje z północy i zachodu. Nad morzem wiatr porywisty do 75 kilometrów na godzinę, podczas burz do 90., a lokalnie może osiągnąć prędkość 100 km na godzinę.

Z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie nadal będzie duże i całkowite z opadami deszczu i głównie na północnym wschodzie z burzami. Tam również może spaść grad.

Podczas burz opady deszczu będą umiarkowane i silne. Prognozowana suma opadów to na północy kraju 35 litrów wody na metr kwadratowy.

Temperatura minimalna w rejonach podgórskich od 9 stopni Celsjusza. Na przeważającym obszarze do 13. Najcieplej będzie na Suwalszczyźnie - do 16 stopni Celsjusza.

Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, miejscami porywisty zachodni i północno-zachodni. W burzach porywy wiatru osiągną prędkość do 90 kilometrów na godzinę, a lokalnie do 100. Natomiast nad morzem porywy wiatru wyniosą około 85 kilometrów na godzinę.

Olsztyn pod wodą


Strażacy z Olsztyna i powiatu olsztyńskiego kończą usuwanie skutków gwałtownych nocnych burz. Obecnie wypompowują wodę z zalanej drogi w Klebarku Wielkim i usuwają powalone drzewo w Gutkowie. Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia gwałtownych wzrostów stanu wody w rzekach regionu.

Rzecznik prasowy olsztyńskiej straży pożarnej Kamil Kulas poinformował PAP, że strażacy kończą już usuwanie skutków nocnych burz, które najdotkliwiej dały się we znaki w Olsztynie i powiecie olsztyńskim. "Obecnie wypompowujemy wodę zalewającą drogę w Klebarku Wielkim i w Gutkowie usuwamy powalone drzewo" - powiedział PAP Kulas.

Od wczesnego rana strażacy blisko 40 razy interweniowali w Olsztynie i okolicy. W Olsztynie zalane były m.in. ul. Piłsudskiego przy fabryce opon, ul. Lubelska, Towarowa, Pana Tadeusza, Wojska Polskiego, czy Zientary-Malewskiej. "Na jednej z ulic w wodzie utknął samochód, strażacy go wypchnęli" - powiedział Kulas.

Na zdjęciach przesłanych PAP przez strażaków widać, że woda sięgała miejscami do wysokości 70-80 cm.

Strażacy pracowali też m.in. w Dorotowie, gdzie był zalany garaż, w Stawigudzie doszło do zalania pizzeri, w Bartągu na ul. Rumiankowej zalana była i droga i piwnice domu, w Dobrym Mieście zalaniu uległa kotłownia.

Wiele skwerów i klombów w Olsztynie deszcz zniszczył - połamane są kwiaty, niektóre rośliny silny prąd płynącej wody wymył z ziemi.

Ponieważ dla regionu nadal prognozowane są intensywne opady deszczu o charakterze burzowym, w rzekach spodziewane są lokalne wzrosty poziomu wody. "W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W miejscach wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych" - podało w niedzielę rano Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni.

Wskazano, że ostrzeżenie to dotyczy następujących rzek: Elbląg, Wąska, Nogat, Bauda, Pasłęka, Banówka, Świeża, Wałsza, Drwęca Warmińska, Osa, Drwęca do Rypienicy, Wel na odcinku w warmińsko-mazurskim. (PAP)