Wojewoda Artur Chojecki: 30,5 mln na mieszkania socjalne i komunalne

2023-08-06 07:19:23(ost. akt: 2023-08-07 10:39:47)
Wojewoda podkreślił znaczenie rządowej pomocy dla budownictwa socjalnego i komunalnego

Wojewoda podkreślił znaczenie rządowej pomocy dla budownictwa socjalnego i komunalnego

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

— Z Rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego na Warmię i Mazury trafi 30,5 mln złotych. W samym Olsztynie, który otrzyma 5 mln złotych pozwoli to na wsparcie budowy 44 mieszkań — poinformował wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Zdaniem Artura Chojeckiego rozbudowa budownictwa socjalnego i komunalnego to silny impuls do urealnienia cen wynajmu i budowy nowych mieszkań. Skalę pomocy rządowej wojewoda ogłosił podczas briefingu prasowego z udziałem ministra Norberta Maliszewskiego, szefa Rządowego Centrum Analiz i ministra w kancelarii premiera, poseł Iwony Arent oraz przedstawicieli samorządu.

Wsparcie, prócz Olsztyna, który otrzymał 5 mln złotych, trafi też do Mrągowa (18,8 mln), Szczytna (2 mln) i gminy Ełk (4,5 mln). Na Warmii i Mazurach, dzięki pomocy rządowej powstanie 187 nowych mieszkań. W samym Olsztynie będzie ich 44. — Nadrzędnym celem działań rządu Prawa i Sprawiedliwości jest wspieranie polskich rodzin — podkreślił wojewoda Artur Chojecki.

Podczas spotkania z dziennikarzami o tym, że Warmia i Mazury są traktowane strategicznie, zapewnił minister Norbert Maliszewski. — Warmińsko-mazurskie to było takie województwo, które często było niedofinansowane. My traktujemy je jako strategiczne. Z tego względu te środki, które płyną na mieszkania, drogi, szpitale czy kolej nadrabiają te wcześniejsze różnice — mówił szef Rządowego Centrum Analiz.

Wskazując na priorytet, którym jest poprawa poczucia bezpieczeństwa polskich rodzin minister przypomniał także ogłoszony niedawno program "Pierwsze Mieszkanie", który opiera się na kredycie 2 proc. Podkreślił działania rządu w zakresie budownictwa społecznego oraz przepisów, które umożliwiły budowę domu (do 70 m kw.) bez konieczności uzyskania pozwolenia czy darmowych projektach domów.

Z kolei posłanka Iwona Arent mówiła o potrzebie dobrego współdziałania samorządów z rządem dla rozwiązywania problemów związanych z brakiem mieszkań socjalnych i komunalnych. — Mam nadzieję, że w Olsztynie dojdzie kiedyś do takiej sytuacji, że będzie dobra współpraca samorządu z rządem i będziemy mogli wtedy więcej pieniędzy uzyskać na takie programy — stwierdziła.

Potrzeby Olsztyna i skalę niedoborów mieszkań komunalnych i socjalnych przedstawił olsztyński radny z klubu PiS Jarosław Babalski. Obecnie w zasobach gminy jest około 300 mieszkań komunalnych, które nie zaspokajają potrzeb miasta. Trzy bloki OTBS z 44 mieszkaniami powstaną przy ul. Zientary-Malewskiej. Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 14,5 mln zł. Z tego ponad 5 mln to wsparcie rządowe. Budowa ruszy we wrześniu. Ma zakończyć się do końca przyszłego roku. W skali kraju Fundusz Dopłat wynosi 1 miliarda 700 mln złotych.

Stanisław Kryściński