W wyniku powodzi i burz zginęły trzy osoby

2023-08-05 14:31:20(ost. akt: 2023-08-05 14:30:39)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Co najmniej trzy osoby zginęły w wyniku burz i katastrofalnych powodzi, jakie nawiedziły Słowenię w ciągu ostatnich 24 godzin - informuje w piątek słoweński dziennik "Delo". Pod wodą znalazło się kilka miejscowości, zniszczone zostały mosty, a władze w Lublanie wystąpiły o pomoc do sąsiedniej Austrii.
Obywatel Słowenii zginął w rejonie miasta Kamnik na północy kraju. Dwóch Holendrów poniosło śmierć w górach w regionie miasta Kranj, ok. 20 km na zachód od Kamnika; zmarli prawdopodobnie wskutek rażenia piorunem - pisze "Delo".

W najgorszej sytuacji znajdują się okolice historycznego miasta Szkofja Loka na zachodzie kraju - uważa dziennik.

W niektórych częściach kraju, w tym w leżącej na północy Karyntii, sytuacja graniczy z chaosem - pisze agencja STA - a Słowenia poprosiła Austrię o pomoc w zakresie potencjalnie potrzebnej opieki szpitalnej.

Część głównych dróg w kraju zostało odciętych w wyniku zalania. Jest to m.in. połączenie między Dravogradem w Karyntii a Mariborem, drugim największym miastem w kraju. Zniszczeniu uległo kilka mostów, a miejscowości znalazły się pod wodą. W dolinie Meżicy na północy Słowenii pękł wodociąg i trwają starania o zaopatrzenie gospodarstw domowych leżących w dolinie w wodę pitną.

Wydawane są kolejne wezwania do ewakuacji, ale operacje ratunkowe są utrudniane przez złe warunki pogodowe. Wskutek odcięcia dróg przez wody powodziowe, część personelu szpitali w Słowenii nie może dotrzeć do pracy.

Słowenia zwróciła się do Austrii o przyjmowanie rannych w szpitalu w przygranicznym Klagenfurt. Minister spraw zagranicznych Tanja Fajon rozmawiała w piątek ze swoim austriackim odpowiednikiem Alexandrem Schallenbergiem, by omówić opróżnienie przez Austrię zbiorników wodnych na rzece Drawie, która płynie z Austrii do Słowenii. Fajon obawia się, że może dojść do przelania się jezior, co doprowadziłoby do kolejnych szkód w jej kraju.

Sprawę poruszył w czwartek Janez Polajnar ze słoweńskiej Agencji Środowiska. Hydrolog powiedział w telewizji Kanal A, że w oczekiwaniu na intensywniejsze opady deszczu Austria zaczęła opróżniać jeden ze zbiorników na Drawie, co może dodatkowo zagrozić Słowenii.

źródło: PAP


W weekendowym (4-6 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Mieszkańcy Warmii i Mazur zasługują na własne „M”

— Bezpieczny Kredyt 2% to produkt na miarę naszych czasów. To kolejna dotrzymana obietnica Prawa i Sprawiedliwości. Nasz rząd, który mam zaszczyt reprezentować, robi wszystko, by na bieżąco dawać wsparcie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna — podkreśla wiceminister Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk-Patkowska i zachęca do skorzystania z tego rozwiązania.

Trzeba pożegnać się ze śledziem?
— Morza nie zabijemy, nawet tak małego jak Bałtyckie. Jednak niekoniecznie będą w nim żyły te gatunki, które uważamy za potrzebne. Z punktu widzenia człowieka sinice nie są wartościowym zamiennikiem dorszy czy śledzi — zauważa prof. dr hab. Jacek Piskozub, oceanolog z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Bez więzadeł po złoto uniwersjady
Trzeci start – trzeci medal. Uniwersjada to bez najmniejszych wątpliwości jedna z ulubionych imprez Konrada Bukowieckiego. – Bardzo się cieszę, że znów wracam ze złotym medalem i obroniłem tytuł – mówi kulomiot AZS UWM Olsztyn.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl