Tonie mniej osób, ale żeglarze i turyści zachowują się coraz bardziej nieodpowiedzialnie

2023-08-06 10:05:57(ost. akt: 2023-08-05 17:43:45)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KPP Mrągowo

Od początku wakacji do końca lipca w jeziorach Warmii i Mazur utonęło 6 osób. W analogicznym okresie, przed rokiem, takich tragedii było 13 - poinformowała policja. Zdaniem ratowników wodnych to efekt mniejszej liczby wypoczywających nad jeziorami.
Warmińsko-mazurska policja poinformowała, że od początku wakacji do końca lipca na Warmii i Mazurach utonęło 6 osób.

— To znacznie mniej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku, bo wtedy tego typu tragedii było 13 — podała policja, apelując po raz kolejny do odpoczywających nad wodą o rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

W ocenie ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, za mniejszą liczbą utonięć stoi fakt, że wypoczywających nad jeziorami jest znacznie mniej, niż przed rokiem.

— Jeśli przyjechało połowę mniej gości na Mazury, niż przed rokiem, to i wypadków mamy o połowę mniej — powiedział dyżurny MOPR Mariusz Raubo.

Przyznał jednocześnie, że niestety żeglarze oraz wczasowicze, z roku na rok, zachowują się coraz bardziej nieodpowiedzialnie.

Na potwierdzenie swoich słów Raubo powiedział, że żeglarze, których ratownicy wyciągali z kamieni, czy mielizn nagminnie kłamią, że na nie nie wpłynęli. Nawet, jak pogięli śruby.

— A przecież łodzie mają GPS i właściciele widzą, czy wpłynęli na kamienie, czy nie — powiedział.

Dodał, że ludzie proszą ratowników o rady w tak banalnych sprawach, że trudno uwierzyć, że sami nie mogą ich rozwiązać.

— Pokazują nam skaleczenie trawą, czy pytają co robić dzień po użądleniu przez owada — wymienił ratownik.

Policja przyznaje, że do utonięć także dochodzi najczęściej w wyniku nieroztropnych zachowań ludzi, np. w tym roku w okolicach Nowego Miasta Lubawskiego utonęło dwóch wędkarzy, których łódź wywróciła się - obaj byli pijani, nie mieli kamizelek ratunkowych i nie umieli pływać. W tym wypadku przeżył trzeci z mężczyzn, który umiał pływać i samodzielnie dopłynął do brzegu.

Do podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą należy przede wszystkim trzeźwość. Poza tym pływający na łodziach, czy kajakach bezwzględnie powinni nosić kamizelki ratunkowe, a korzystający z kąpieli w jeziorach robić to na strzeżonych plażach.

źródło: PAP/Joanna Kiewisz-Wojciechowska


W weekendowym (4-6 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Mieszkańcy Warmii i Mazur zasługują na własne „M”

— Bezpieczny Kredyt 2% to produkt na miarę naszych czasów. To kolejna dotrzymana obietnica Prawa i Sprawiedliwości. Nasz rząd, który mam zaszczyt reprezentować, robi wszystko, by na bieżąco dawać wsparcie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna — podkreśla wiceminister Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk-Patkowska i zachęca do skorzystania z tego rozwiązania.

Trzeba pożegnać się ze śledziem?
— Morza nie zabijemy, nawet tak małego jak Bałtyckie. Jednak niekoniecznie będą w nim żyły te gatunki, które uważamy za potrzebne. Z punktu widzenia człowieka sinice nie są wartościowym zamiennikiem dorszy czy śledzi — zauważa prof. dr hab. Jacek Piskozub, oceanolog z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Bez więzadeł po złoto uniwersjady
Trzeci start – trzeci medal. Uniwersjada to bez najmniejszych wątpliwości jedna z ulubionych imprez Konrada Bukowieckiego. – Bardzo się cieszę, że znów wracam ze złotym medalem i obroniłem tytuł – mówi kulomiot AZS UWM Olsztyn.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl