Mieszkańcy Olsztyna koniecznie muszą aktywować swoją Olsztyńską Kartę Miejską. Mogą to zrobić w specjalnych punktach

2023-08-05 11:41:43(ost. akt: 2023-08-05 11:44:33)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W punktach obsługi klienta w centrum Olsztyna oraz przy ul. Kanta posiadacze Olsztyńskiej Karty miejskiej mogą ją ponownie aktywować. Jest to konieczne w związku z atakiem hakerskim, jakiego dokonano na bazy olsztyńskiej komunikacji publicznej.
W czerwcu dokonano ataku hakerskiego na system zarządzania komunikacją miejską w Olsztynie. W jego wyniku m.in. przestały działać biletomaty na ulicach i w autobusach, tablice na przystankach nie wyświetlały rozkładu jazdy, pojazdy komunikacji miejskiej nie były na światłach szybciej "przepuszczane", przestała działać także Olsztyńska Karta Miejska.

Olsztyńska Karta Miejska jest nośnikiem biletów okresowych i może pełnić rolę elektronicznej portmonetki - pieniądze na niej zgromadzone mogą być wydane na przejazdy komunikacją miejską lub na parkowanie w strefie płatnego postoju. Po ataku hakerskim karty nie można było doładowywać, ale bilety, które były na niej zapisane, pozostawały aktywne.

Aby ponownie móc korzystać z OKM trzeba ją na nowo aktywować. Olsztyński ratusz zapewnił, że zakupione przed atakiem bilety okresowe (kwartalne lub roczne) nie zostały skasowane. Zachowane mają być też pieniądze wpłacone na OKM.

— Ale by móc ponownie z OKM korzystać trzeba ją na nowo aktywować —poinformował ratusz.

W sobotę (5 sierpnia), wyjątkowo, od godz. 10 do godz. 15 będą czynne punkty obsługi klienta na centrum miasta i w dzielnicy Jaroty przy ul. Kanta.

— By aktywować OKM wystarczy mieć przy sobie kartę miejską, nie trzeba mieć żadnych dokumentów tożsamości — zapewnił ratusz.

Zakup i kodowanie na OKM biletów okresowych (miesięcznych, 30-dniowych) wciąż odbywa się wyłącznie punktach obsługi klienta.

— Zakup i kodowanie biletów okresowych za pośrednictwem biletomatów stacjonarnych chwilowo jest niedostępne. Trwają prace nad przywróceniem tej funkcjonalności — poinformowano w komunikacje.

Olsztyn uzyskał ponad 3,1 mln złotych dofinansowania z Funduszu Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego na usuwanie skutków czerwcowego ataku hakerskiego. Atak ten został zgłoszony m.in. na policję, do właściwych służb związanych z bezpieczeństwem Internetu. Nie stwierdzono wycieku danych osobowych.

źródło: PAP/Joanna Kiewisz-Wojciechowska


W weekendowym (4-6 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Mieszkańcy Warmii i Mazur zasługują na własne „M”

— Bezpieczny Kredyt 2% to produkt na miarę naszych czasów. To kolejna dotrzymana obietnica Prawa i Sprawiedliwości. Nasz rząd, który mam zaszczyt reprezentować, robi wszystko, by na bieżąco dawać wsparcie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna — podkreśla wiceminister Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk-Patkowska i zachęca do skorzystania z tego rozwiązania.

Trzeba pożegnać się ze śledziem?
— Morza nie zabijemy, nawet tak małego jak Bałtyckie. Jednak niekoniecznie będą w nim żyły te gatunki, które uważamy za potrzebne. Z punktu widzenia człowieka sinice nie są wartościowym zamiennikiem dorszy czy śledzi — zauważa prof. dr hab. Jacek Piskozub, oceanolog z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Bez więzadeł po złoto uniwersjady
Trzeci start – trzeci medal. Uniwersjada to bez najmniejszych wątpliwości jedna z ulubionych imprez Konrada Bukowieckiego. – Bardzo się cieszę, że znów wracam ze złotym medalem i obroniłem tytuł – mówi kulomiot AZS UWM Olsztyn.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl