Wilczy Szaniec - kluczowe miejsce do odwiedzenia na Mazurach

2023-08-04 07:10:00(ost. akt: 2023-08-03 14:58:59)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Położona pod Kętrzynem kwatera, z której Hitler przez ponad 800 dni dowodził II wojną światową, jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów na Mazurach. W ostatnich latach "Wilczy Szaniec" przeszedł ogromną zmianę, zwiedzający m.in. mogą wejść do dwóch schronów.
Kwatera Hitlera w Gierłoży pod Kętrzynem od 2017 roku jest zarządzana przez Lasy Państwowe, które sądownie wywalczyły zwrot tego miejsca od dzierżawcy. Od tamtej pory w dawnej kwaterze Hitlera dokonano bardzo wielu zmian i udogodnień dla turystów, które sprawiły, że osoby, które przed laty odwiedzały kwaterę w Gierłoży ze zdumieniem przyznają, że "zrobiło się z tego całkiem inne miejsce".

Leśnicy m.in. ułożyli chodniki na terenie kwatery tak, że nie trzeba grzęznąć w deszczowe dni w błocie, dokonali przecinki drzew tak, że bunkry i baraki stały się dużo lepiej widoczne, przy każdym obiekcie zamontowano tablice informacyjne ze zdjęciami przedstawiającymi wnętrza w czasie ich użytkowania. Cała trasa turystyczna po kwaterze jest doskonale oznaczona, a największą gratkę dla odwiedzających stanowi możliwość wejścia do dwóch schronów: Goeringa oraz schronu łączności.

W kwaterze stale pełnią dyżury miejscowi przewodnicy. Można też wypożyczyć audio przewodniki. Latem na terenie kwatery sprzedawana jest za 6 zł gazeta "Kurier Wilczego Szańca", w której znajdują się podstawowe informacje dotyczące m.in. tego, skąd się wzięła nazwa tego miejsca (od partyjnego pseudonimu Hitlera) oraz dlaczego zbudowano ją właśnie w tym miejscu (przyczyn było wiele, ale najważniejsza wiązała się z realizacją Planu Barbarossa).

W ostatnich latach w "Wilczym Szańcu" wiernie zrekonstruowano wnętrze baraku, w którym w lipcu 1944 roku doszło do nieudanego zamachu na Hitlera. Odtworzono w nim naradę, w czasie której pułkownik Claus von Stauffenberg postawił pod stołem teczkę z ładunkiem wybuchowym. W tym roku do tej prezentacji wstawiono silikonowe figury Hitlera i Stauffenberga - niektórym zwiedzającym się to bardzo podoba, inni są oburzeni, że "można sobie zrobić zdjęcie z Hitlerem". Leśnicy ustawiając obie figury podkreślali, że mają one na celu wyłącznie przedstawienie sytuacji, uświadomienie zwiedzającym, jak dokonano zamachu.

W tym samym baraku odtwarzana jest kronika filmowa nakręcona kilka godzin po zamachu przez dziennikarzy, którzy dokumentowali wizytę Mussoliniego. Widać na niej, że ranny w prawą rękę Hitler wita się z Duce podając mu lewą rękę. Na filmie pokazywane są także porwane w strzępy spodnie, które Hitler miał na sobie w czasie zamachu. Leśnicy odtworzyli także połamany stół po wybuchu ładunku podłożonego przez Stauffenberga.

W jednym z baraków leśnicy urządzili prezentację poświęconą Powstaniu Warszawskiemu, bo to właśnie w Gierłoży Hitler wydał rozkaz zrównania Warszawy z ziemią.

"Wilczy Szaniec" jest kwaterą, w której Hitler przebywał najdłużej w czasie II wojny światowej - w sumie, z przerwami, spędził tu ponad 800 dni, od 24 czerwca 1941 roku do 20 listopada 1944 roku.

Kwatera została wysadzona przez Niemców 24 stycznia 1945 roku. Wojska sowieckie były wówczas w Węgorzewie tj. ok. 20 km na wschód. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska