Trump oficjalnie oskarżony przez ławę przysięgłych! Były prezydent usłyszał cztery zarzuty dotyczące próby odwrócenia wyniku wyborów

2023-08-03 09:38:11(ost. akt: 2023-08-03 09:48:14)
Donald Trump

Donald Trump

Autor zdjęcia: Fratria

Wielka ława przysięgłych w Waszyngtonie postawiła we wtorek cztery zarzuty byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi oskarżając go o nielegalne działania mające odwrócić wynik przegranych przez niego wyborów.
ak wynika z opublikowanych we wtorek zarzutów, Trump został oskarżony przez wielką ławę przysięgłych o zmowę w celu oszustwa państwa, zmowę w celu zakłócenia oficjalnych procedur, próby ingerencji w toczące się postępowania i zmowę na szkodę praw obywateli. Wszystkie te zarzuty – jak stwierdziła prokuratura - mają związek z jego działaniami mającymi na celu odwrócenie wyniku wyborów.

Co zarzucają śledczy?


Śledczy działający w ramach dochodzenia prowadzonego przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha zarzucają Trumpowi, że wiedział, iż przegrał wybory lecz mimo to, używając nielegalnych środków, dążył do nieuznania ich prawdziwych wyników „godząc w fundamentalną funkcję rządu federalnego Stanów Zjednoczonych”. Trumpowi zarzuca się też, że próbował wykorzystać przemoc podczas szturmu jego zwolenników na Kapitol 6 stycznia 2021 r., by dążyć do swojego celu.

Atak na Kapitol 6 stycznia 2021 r. był bezprecedensowym napadem na amerykańską demokrację i - jak opisane jest to w zarzutach - był napędzany przez kłamstwa. Kłamstwa wysuwane przez pozwanego godziły w fundamentalną funkcję rządu USA: proces zbierania, liczenia i zatwierdzania rezultatów wyborów prezydenckich

— powiedział Smith podczas krótkiego oświadczenia dla prasy. Podkreślił, że policjanci broniący siedziby Kongresu byli bohaterami i działalni w obronie „instytucji i zasad, któe definiują Stany Zjednoczone”. Zapowiedział też, że będzie zabiegał o szybki proces w tej sprawie, choć o tym zadecyduje sąd.

W ujawnionym we wtorek dokumencie prokuratura opisuje działania i plan Trumpa i jego wspólników, w tym prawników a także urzędnika resortu sprawiedliwości, by nie dopuścić do zatwierdzenia przez Kongres prawowitych wyników wyborów. Jednocześnie plan zakładał doprowadzenie do uznania głosów fałszywych elektorów oddających głosy elektorskie na Trumpa w stanach, w których przegrał (Arizonie, Pensylwanii, Georgii, Michigan i Wisconsin). Dokument wykazuje, że ówczesny prezydent był w pełni świadomy, że jego kłamstwa o fałszerstwach wyborczych są bezpodstawne Usłyszał to m.in. od swoich podwładnych badających sprawę. Sam miał też stwierdzić, że wysuwane przez jednego z jego wspólników twierdzenia o fałszerstwach są „szalone”.

Dokument opisuje też próby nacisków Trumpa na ówczesnego wiceprezydenta Mike’a Pence’a, by odmówił zatwierdzenia wyników wyborów, mimo że prawnicy prezydenta byli świadomi nielegalności takiego działania. Kiedy Pence mu to wytknął, Trump miał mu odpowiedzieć, że jest „zbyt uczciwy”.

Opisując działania Trumpa podczas szturmu na Kapitol, śledczy zarzucają mu, że kilkakrotnie odmówił zaapelowania do swoich zwolenników o rozejście się. Uczynił to dopiero znacznie później publikując nagranie, w którym mimo prośby o opuszczenie Kapitolu, ponowił swoje twierdzenia o fałszerstwach wyborczych. Miał też oglądać zamieszki w telewizji, komentując z aprobatą, że „to właśnie dzieje się, kiedy oni próbują ukraść wybory”. Trump miał kontynuować swoje wysiłki również po rozpędzeniu uczestników zamieszek starając się skłonić kongresmenów do opóźnienia zatwierdzenia wyników wyborów.

Obok Trumpa dokument wymienia sześć osób, które działały z nim w zmowie. Ich imiona i nazwiska nie zostały upublicznione, bo nie ogłoszono jeszcze wobec nich zarzutów. Z ich opisu wynika jednak, że są to działający na jego zlecenie prawnicy, w tym były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani, autor planu unieważnienia wyników wyborów John Eastman, Sydney Powell, Kenneth Cheesbro i ówczesny wysoko postawiony urzędnik resortu sprawiedliwości Jeffrey Clark.

Były prezydent ma się stawić w czwartek w sądzie federalnym w Waszyngtonie by usłyszeć zarzuty i zostać formalnie postawionym w stan oskarżenia.

Zarzuty są już drugim zestawem oskarżeń wobec Trumpa, będących wynikiem śledztwa prowadzonego przez niezależnego specjalnego prokuratora Jacka Smitha. Smith, który doprowadził też do oskarżenia Trumpa o przetrzymywanie tajnych dokumentów po opuszczeniu przez niego Białego Domu, w swoim śledztwie oparł się m.in. na dowodach zebranych przez specjalną komisję śledczą Izby Reprezentantów.

To jest nic innego, jak kolejny zdeprawowany rozdział w trwających żałosnych próbach przestępczej rodziny Bidenów (…) by ingerować w wybory prezydenckie 2024 r.

— stwierdził w oświadczeniu były prezydent. Trump zakwestionował decyzję o postawieniu mu zarzutów 2,5 roku po wydarzeniach na Kapitolu i w trakcie kampanii wyborczej. Biały Dom, podobnie jak w przypadku poprzednich zarzutów dla Trumpa, nie skomentował sprawy.

Wtorkowe działania śledczych są już trzecim zestawem zarzutów karnych dla Trumpa, lecz prawdopodobnie nie ostatnim. Postawienie kolejnych zapowiedziała prokurator okręgowa hrabstwa Fulton w stanie Georgia Fani Willis, która prowadzi śledztwo w sprawie nacisków Trumpa na przedstawicieli władz stanowych, by odwrócić wyniki wyborów w Georgii na swoją korzyść.

Były prezydent ma się stawić w czwartek w sądzie federalnym w Waszyngtonie by usłyszeć zarzuty i zostać formalnie postawionym w stan oskarżenia.

Były doradca Trumpa ostrzega przed drugą kadencją


John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, ostrzega w portalu Hill przed jego ewentualną drugą kadencją, a zwłaszcza jego możliwą polityką zagraniczną.

Szacunek Trumpa dla autorytarnych przywódców (…) jest niewytłumaczalny u prezydenta USA

— napisał Bolton.

Partia Republikańska ma prawo nominować Trumpa na swego kandydata na prezydenta w 2024 roku, mimo że wcześniej może się on stać „skazanym przestępcą”, a „co jeszcze gorsze dla kraju, ten przestępca może naprawdę zostać wybrany” - ostrzega we wtorkowej analizie autor, który był również ambasadorem USA przy ONZ.

Taki scenariusz wymaga rozważenia tego, jak wyglądałaby polityka zagraniczna Trumpa, zwłaszcza, że tak naprawdę w tej materii nie ma on „ani filozofii, ani wytycznych”. Były prezydent niewiele wiedział o geopolityce obejmując urząd w 2017 roku i niewiele się nauczył podczas swej kadencji - pisze Bolton.

Trump lekceważy wiedzę na temat polityki zagranicznej i postrzega relacje między USA a innymi krajami, a zwłaszcza adwersarzami Stanów Zjednoczonych, jako „kwestie osobowości”, czyli np. tego „jak układają się jego stosunki z Władimirem Putinem czy (przywódcą Korei Płn.) Kim Dzong Unem” - wyjaśnia Bolton.

Długa lista zarzutów byłego doradcy
Byłemu prezydentowi wydaje się, że jeśli jego osobiste kontakty z takimi przywódcami są dobre, to relacje na poziomie państw również są dobre - pisze autor. Przytacza też cytat z Trumpa, który ostatnio powiedział w wywiadzie o prezydencie Chin Xi Jinpingu:

Centralne sterowanie. Błyskotliwy facet. Wiecie, gdy mówię, że jest błyskotliwy, wszyscy mówią „oh, to straszne”. No cóż, rządzi żelazną ręką krajem mającym 1,4 mld mieszkańców. Inteligentny, błyskotliwy, wszystko doskonale. W Hollywood nie ma takiego faceta jak on.

Być może Trump podziwia władzę, jaką mają dyktatorzy, a której on nie posiada, ale ten podziw nie jest odwzajemniany

— ocenia Bolton, który uważa, że zagraniczni przywódcy, nawet podziwiani przez byłego prezydenta dyktatorzy, najprawdopodobniej postrzegają go jako „niedoświadczonego, chełpliwego ignoranta (…) wyjątkowo nieodpornego na pochlebstwa”.

Autor przyznaje, że w jego tekście „brak filozofii i wytycznych” dotyczących polityki zagranicznej, ale to dlatego, że takimi kwestiami nie zajmuje się sam Trump.

Były prezydent powtarzał w wywiadach, że mógłby zakończyć wojnę na Ukrainie w jeden dzień. W rozmowie z Fox News stwierdził, że w „najgorszym wypadku” dogadałby się z Rosją, by „coś przejęła”.

W niedawnym komentarzu tygodnik „Economist” napisał, że w związku z tym Putin gra na zwłokę w swej wojnie przeciw Ukrainie, by doczekać zwycięstwa Trumpa w wyborach w USA.

Bolton uważany jest za tzw. jastrzębia w polityce zagranicznej, czyli zwolennika asertywnej postawy USA i ewentualnych operacji wojskowych. Był doradcą do spraw polityki zagranicznej republikańskiego senatora Mitta Romneya podczas jego kampanii prezydenckiej w 2012 roku, a wcześniej zastępcą prokuratora generalnego za prezydentury Ronalda Reagana. Prócz reprezentowania USA przy ONZ pełnił kilka wysokich rangą funkcji w Departamencie Stanu.

Po zakończeniu pracy w Białym Domu Bolton opublikował głośną i krytyczną wobec byłego amerykańskiego przywódcy książkę o kulisach współpracy z Trumpem - „Trump w Białym Domu. Tajemnice Gabinetu Owalnego”

Tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl