ZUS: na wyprawkę szkolną z programu "Dobry start" przelano już ponad pół miliarda złotych

2023-08-02 12:30:04(ost. akt: 2023-08-02 12:31:31)

Autor zdjęcia: pixabay

Liczba dzieci, na które wypłacono świadczenie z programu "Dobry start" przekroczyła 1,8 mln; na konta rodziców przelano do tej pory 546 mln złotych. Nowe świadczenia wypłacane są niemal codziennie – poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start". To 300 zł wyprawki szkolnej dla każdego uczącego się dziecka. Dokumenty można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną.

"Liczba złożonych wniosków przekroczyła 2,1 mln, co obejmuje 3 mln dzieci. Nowe świadczenia wypłacane są niemal codziennie. Liczba dzieci, na które już wypłacono pieniądze przekroczyła 1,8 mln i cały czas rośnie" – przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

"Na wyprawkę szkolną ZUS przelał dotychczas łącznie 546 mln złotych" – dodała szefowa ZUS.

W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup np. artykułów szkolnych oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

Wsparcie przysługuje raz w roku - na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Wnioski na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.

Wniosek o świadczenie z programu "Dobry Start" można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia oraz aplikacji mZUS.

Na PUE ZUS specjalny kreator wniosków o świadczenia z "Dobrego Startu" poprowadzi użytkownika przez cały proces krok po kroku. Można w ten sposób uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie. Na wniosku – oprócz innych danych – należy podać: numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie, adres mailowy oraz numer telefonu - czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.

Również zawiadomienia dotyczące świadczeń "300 plus" będą przekazywane w formie elektronicznej. Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Na PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec