Dzieci z Ukrainy przyjadą na wakacyjny wypoczynek na Warmię i Mazury

2023-08-02 17:15:29(ost. akt: 2023-08-02 14:47:11)

Autor zdjęcia: warmia.mazury.pl

Wycieczki statkiem po jeziorach, wypad nad Bałtyk, wizyta w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, bogaty program animacji kulturalnych i sportowych, to tylko część atrakcji, jakie czekają na dzieci z obwodu równieńskiego, które spędzą część wakacji na Warmii i Mazurach.
Podczas ostatniej sesji sejmiku (27 czerwca) wojewódzcy radni zdecydowali o przyznaniu dwóm gminom z województwa warmińsko-mazurskiego prawie 300 tys. zł dotacji celowych na organizację letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. W pierwszej połowie sierpnia 40 dzieci przyjdzie na 8 dniowy wypoczynek do Siemian w gminie Iława. Na jego organizację: wyżywienie, transport, atrakcje, opiekę medyczną oraz ubezpieczenie, Gmina Iława otrzymała pomoc finansową w wysokości 120 tys. złotych. W Siemianach będą wypoczywać dzieci z gminy Wołodymerecka.

Także w pierwszej połowie sierpnia 40 dzieci z gmin Klewań i Dereźne w obwodzie rówieńskim, spędzi 10-dniowe wakacje w malowniczych terenach gminy Wydminy na Mazurach. Wydminom na organizację wypoczynku przyznano dotację w wysokości 150 tys. zł.

Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin zlecił sprawdzenie stanu przygotowań ośrodków przed przyjęciem młodych gości z Ukrainy.

— Zależy nam aby dzieci, które do nas przyjadą czuły się tutaj dobrze, były otoczone jak najlepszą opieką i zyskały chociaż chwilową odskocznię od wojennej traumy. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od pierwszych chwil inwazji Rosji na Ukrainę zaangażował się w pomoc partnerskiemu obwodowi rówieńskiemu. Dlatego też oferta spędzenia części wakacji na Warmii i Mazurach adresowana jest do dzieci z tego obwodu — tłumaczy marszałek.

Ośrodki wizytowały Irena Petryna Pełnomocnik Marszałka ds. Integracji Uchodźców Wojennych z Ukrainy oraz Aneta Brzyska zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego.

— Zarówno gminy Wydminy jak i Iława bardzo się postarały, aby pobyt u nas dzieci z Ukrainy był wyjątkowo atrakcyjny. Programy są tak ułożone, że praktycznie całe dnie będą szczelnie wypełnione. Zgodnie z zawartymi umowami dzieci, które przyjadą do Siemian, jak i do Wydmin, mają zapewnione w programach dwie całodzienne wycieczki. Koloniści z Siemian pojadą m.in. do Stegny i do Grunwaldu. Koloniści z Wydmin do Ełku, Giżycka, gdzie czeka je rejs statkiem po jeziorze. Będzie także wypad do aquaparku w Mikołajkach oraz do labiryntu galaktycznego — wylicza dyrektor Brzyska.

— Myślę, że nie będzie czasu na nudę. Niezależnie od atrakcyjnego programu pobytu najważniejsze jest to, że przez ten czas, który spędzą u nas rzeczywiście będą mogły chociaż na chwilę odpocząć od okropieństw wojny. To jest najważniejszy cel organizacji ich wypoczynku — dodaje Irena Petryna. – Przyjeżdżają do nas dzieci naprawdę straumatyzowane. Wiemy, że ojciec jednej z dziewczynek zginął na wojnie. Ojcowie innych dzieci na tej wojnie wciąż walczą. To są dla tych dzieci rzeczywiste dramaty — dopowiada Aneta Brzyska.

Dzieci w wieku od 10 do 15 lat przyjadą na kolonie ze swoimi nauczycielami. Na miejscu będą miały zapewnioną opiekę i wsparcie psychologiczne.

— Dołożymy wszelkich starań, aby otoczyć naszych młodych gości z Ukrainy rodzinną opieką — mówi Krzysztof Harmaciński Wójt Gminy Iława, który także wizytował pensjonat w Siemianach. — Na brak atrakcji na pewno nie będą narzekać, ani na kuchnię, gdyż zapewniamy im pyszne domowe obiady. W uatrakcyjnienie pobytu włączył się także Gminny Ośrodek Kultury. Nasi podopieczni będą mieli do dyspozycji obiekty sportowe, piękną plażę nad Jeziorakiem. Pokażemy im rezerwaty przyrody, Iławę i zabierzemy je w rejs statkiem po Jezioraku, najdłuższym jeziorze w Polsce oraz nad morze — wylicza wójt.

Nad samym jeziorem, w domkach letniskowych, w tym kilku dopiero oddanych do użytku, z dostępem do także nowo otwartej gminnej plaży i boiska będą zakwaterowani koloniści w Wydminach.

— Chcieliśmy aby nasi goście mieszkali w jak najlepszych warunkach oraz zobaczyli nasze cuda, czyli Wielkie Jeziora Mazurskie — mówi Radosław Król, Wójt Gminy Wydminy. — Mamy też zaplanowanych mnóstwo atrakcji tutaj na miejscu. To m.in. spotkanie z Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, a więc dzieciaki spędzą cały dzień na wodzie i odbędą szkolenie z zasad bezpiecznego korzystania za akwenów i udzielania pomocy. Wezmą również udział w naszych dwóch lokalnych imprezach. To Jarmark Twórców Ludowych, który odbywa się w Wydminach od ponad 30 lat oraz Eko Ranczo, czyli piknik rodzinny z wędkowaniem. Zaplanowaliśmy tak wiele wycieczek, łącznie z wypadem nad Śniardwy, że nie damy dzieciakom czasu na rozmyślanie nad tym co zostawili w domach. To będzie wyjątkowo aktywny wypoczynek. Chcemy też włączyć w jego organizacje naszych młodych wolontariuszy, żeby zrobić np. wspólne śpiewanie przy ognisku. Zaczniemy jednak od wytłumaczenia dzieciom, że kiedy usłyszą wyjące syreny, mają się ni bać, bo to nie nalot, tylko nasza straż pożarna jedzie do kogoś z pomocą — tłumaczy Radosław Król.