Po ataku hakerskim w końcu można aktywować kartę miejską

2023-08-03 07:10:00(ost. akt: 2023-08-02 14:52:56)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Trwają prace związane z przywracaniem funkcjonalności wszystkich systemów Zarządu Dróg Zieleni i Transportu po ataku hakerskim. Kolejny krok to wznowienie usługi pozwalającej korzystać z karty miejskiej.
Olsztyńska Karta Miejska jest nośnikiem biletów okresowych, ale może też pełnić rolę elektronicznej portmonetki, a pieniądze na niej zgromadzone mogą być wydane na przejazdy komunikacją miejską lub na parkowanie w strefie płatnego postoju.

Po ataku hakerskim na Zarząd Dróg Zieleni i Transportu korzystanie z OKM było przez pewien czas utrudnione. Karty nie można było doładowywać, ale bilety, które były na niej zapisane pozostawały aktywne.

— Osoby, które przed atakiem hakerskim zakupiły bilety okresowe – kwartalne lub roczne nadal mogą z nich korzystać — mówi Piotr Czajkowski z Wydziału Sprzedaży i Kontroli Biletów Zarządu Dróg Zieleni i Transportu — podobnie jest ze środkami zgromadzonymi w elektronicznej portmonetce, one także są dostępne.

Aby móc w pełni korzystać z OKM posiadacze karty powinni przyjść do jednego z trzech Punktów Obsługi Klienta by ją aktywować. Uwaga: wystarczy mieć przy sobie kartę miejską, nie trzeba mieć żadnych dokumentów tożsamości.

— Zachęcamy mieszkańców by jak najszybciej to zrobili — mówi Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu — można zabrać ze sobą karty rodziny, przyjaciół czy sąsiadów by nie generować dodatkowych kolejek. Aktywowanie jednej karty trwa tylko chwilę.

Punkty Obsługi Klienta, w których można aktywować kartę to:
• POK Centrum (przy Aurze)
• POK Knosały (w siedzibie ZDZiT, ul. Knosały 3/5)
• POK Kanta (przy krańcówce trwamwajowej)

— Pracujemy nad uruchomieniem kolejnych punktów, oraz strony kartamiejska.olsztyn.eu, gdy tylko uda się to zrobić, będziemy na bieżąco informować — dodaje Koronowski.

Podczas aktywowania karty można przy okazji przedłużyć uprawnienia dla dzieci i młodzieży do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Osoby które wcześniej tego nie zrobiły stracą ulgę po 30. września tego roku.

ZDZiT przypomina: uprawnienie przysługuje dzieciom (od ukończenia 4 roku życia) i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych na terenie Olsztyna, których rodzice lub opiekunowie prawni zamieszkują na terenie Olsztyna i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie.

Aby przedłużyć ulgę należy okazać w POK:
— legitymację szkolną ucznia podbitą na 2023/2024 rok lub świadectwo szkolne (rocznik 2009)
— kopię pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzonego prezentatą Urzędu Skarbowego w Olsztynie lub zaświadczenia z Urzędu Skarbowego w Olsztynie potwierdzającego fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (adres w zaświadczeniu) lub Urzędowe Potwierdzenie Odbioru z Urzędu Skarbowego w Olsztynie wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego (w przypadku składania PIT drogą elektroniczną). Dotyczy to zeznań podatkowych za poprzedni rok kalendarzowy, złożonych przez rodzica/ów lub opiekuna/ów prawnych dziecka.

Osoby, które składają wniosek o kartę miejską po raz pierwszy dodatkowo powinny okazać:
— legitymację szkolną podbitą na 2023/2024 rok – (rocznik 2009 świadectwo szkolne ukończenia siódmej klasy)
— dzieci 4-7 lat – dokument potwierdzający wiek dziecka;
— wybrany dokument zeznania podatkowego (jak wyżej)

Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie OKM, na której będzie zapisany bezpłatny bilet.

Osoby po 70 roku życia nie muszą mieć karty, podróżując komunikacją miejską wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty.


W środowym (2 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Żyjemy coraz dłużej
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane na temat długości życia w Polsce. Żyjemy dłużej, to oczywiście dobra wiadomość. Ale musi być też ta zła. Chodzi o nasze emerytury, a dokładnie o ich wysokość.

Z Braniewa do Olsztyna pociągiem
To już pewne. Mieszkańcy północnej części województwa znów będą mogli dojechać do stolicy Warmii i Mazur pociągiem. Spółka PKP PLK podpisała opiewającą na 70 mln zł umowę dotyczącą naprawy torów na odcinku Pieniężno-Braniewo.

Lato pachnie czarną porzeczką!
Czarna porzeczka (Ribes nigrum) ma bardzo wiele składników odżywczych, a do tego ciekawą historię. W Europie popularna od całych wieków — w Stanach Zjednoczonych do niedawna była… nielegalna…! Bardzo dziwni ci Amerykanie…

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl