Prace na torach między Pieniężnem, a Braniewem. Wracają sprawne podróże koleją z Olsztyna do Braniewa

2023-07-31 14:00:19(ost. akt: 2023-07-31 14:16:44)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podróżni z północnej części Warmii i Mazur ponownie będą mogli dojechać do stolicy regionu pociągiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie przygotowują trasę z Olsztyna do Braniewa do wygodnych podróży i sprawnego przewozu towarów. Podpisano umowę na realizację kolejnych prac – na odcinku z Pieniężna do Braniewa. Koszt robót to 70 mln zł netto ze środków budżetowych PLK SA.
Mieszkańcy Braniewa, Pieniężna, Ornety i Dobrego Miasta ponownie będą mogli dojechać do Olsztyna pociągiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na realizację kolejnego etapu prac na linii kolejowej nr 221 Olsztyn Gutkowo-Braniewo.

Na blisko 18-kilometrowym odcinku z Pieniężna do Braniewa wymieniona zostanie nawierzchnia torowa, co pozwoli na sprawny i szybszy przejazd pociągów pasażerskich oraz przewóz towarów. Zadanie o wartości 70 mln złotych ze środków budżetowych PLK SA wykona Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe Sp. z o.o. Zakończenie zadania planowane jest do końca listopada 2023 roku.

— Walka z wykluczeniem komunikacyjnym to jeden z priorytetów polskiego rządu. Pozytywne efekty inwestycji kolejowych widać w całym województwie. Pociągi jeżdżą szybciej i bezpieczniej, jest lepszy dostęp do kolei z nowych i zmodernizowanych stacji i przystanków. Wkrótce także mieszkańcy Braniewa, Pieniężna, Ornety i Dobrego Miasta znowu będą mogli dojechać do stolicy regionu pociągiem — powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

— Kolej na Warmii i Mazurach dzięki inwestycjom realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmienia się na lepsze nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach, stając się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem transportu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PLK SA przygotowują trasę z Olsztyna do Braniewa dla wygodnych podróży koleją także na pozostałych odcinkach.
— Na szlaku Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto realizowana jest inwestycja przy współudziale środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województw Warmińsko – Mazurskiego.
— Gotowe są konstrukcje przebudowanych peronów w Bukwałdzie, Cerkiewniku, kontynuowane są prace w Swobodnej, a w Dobrym Mieście postępują prace wykończeniowe.
— Na stacji Olsztyn Gutkowo od 14 czerwca podróżni korzystają z peronu nr 1.
— Postępują prace przy przebudowie peronu nr 2 oraz zabudowie kolejnych nowych torów na stacji.
— Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się przygotowane zostaną wygodne pochylnie. Będą ławki, wiaty, gabloty informacyjne oraz jasne, energooszczędne oświetlenie.
— Na trasie wymieniono szyny i podkłady na 17 km linii. Remontowany jest ostatni z 6 wiaduktów kolejowych.

Na odcinku Dobre Miasto – Orneta – Pieniężno prace realizowane są ze środków PLK SA. W latach 2020-2021 wymieniono tor na szlaku Dobre Miasto – Orneta, a w latach 2021-2023 na odcinku Orneta – Pieniężno. Nowy tor położono na około 40 km linii, wyremontowano 79 obiektów inżynieryjnych – przepustów, wiaduktów i mostów.

Zbudowano nowy przystanek Nowy Dwór koło Ornety, który zwiększy dostęp mieszkańców do kolei. Gotowe są konstrukcje peronów w miejscowościach Bzowiec, Rogiedle, Lubomino i Henrykowo. Na szlaku Dobre Miasto – Braniewo układany jest światłowód w celu lepszej łączności między pracownikami PLK SA odpowiedzialnymi za bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów.

Efektem inwestycji będą lepsze podróże koleją z Braniewa do Olsztyna oraz sprawny przewóz towarów. Cięższe składy będą mogły przewieźć więcej ładunków.

Po zakończeniu wszystkich prac i pozyskaniu wymaganych pozwoleń pociągi pasażerskie pokonają trasę z prędkością do 100 km/h na odcinku Olsztyn – Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto oraz do 70 km/h na odcinku Dobre Miasto – Braniewo.

Udostępnienie odcinka Olsztyn Gutkowo – Orneta dla przewoźników planowane jest od wrześniowej korekty rozkładu jazdy, a odcinka Orneta – Braniewo w grudniu 2023 roku.

Prace o wartości ponad 220 mln złotych na odcinku Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto są dofinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Przebudowa odcinka Dobre Miasto – Orneta – Pieniężno za około 138 mln zł realizowana jest ze środków krajowych.


W poniedziałkowym (31 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Popyt na mieszkania nie maleje Ceny mieszkań dalej rosną
Mieszkania wciąż drożeją i dalej będą drożeć, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Główny powód, bo jest ich kilka, to po prostu głód mieszkań. Budujemy ich wciąż za mało. A jak czegoś jest mało to jest też w cenie.

Olsztyn babą czy marcepanem stoi?
Czym może się pochwalić olsztyńska starówka? Czym wyróżnić się na tle innych miast? Czy ma swój charakter? Tożsamość? Czy wieje tu nudą? A może to tylko obiegowe opinie?

Lidzbark Warmiński gotowy na "mały atom"?
Lidzbark Warmiński przymierza się do nowoczesnej infrastruktury uwzględniającej małe modułowe reaktory, czyli tzw. "małe atomy", które miałyby w przyszłości zasilać miasto w energię. Na razie jednak tylko wstęp do badań i analiz pod tym kątem.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl