RELACJA. 522. dzień wojny. Atak dronów na Moskwę

2023-07-30 12:00:00(ost. akt: 2023-07-31 12:03:58)

Autor zdjęcia: PAP

Trwa 522. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak obecnie wygląda sytuacja? Relacjonujemy wydarzenia na froncie.
Niedziela, 30 lipca 2023 r.
21:50. Kijów rozpoczyna rozmowy z USA o gwarancjach bezpieczeństwa
poster
W przyszłym tygodniu rozpoczną się rozmowy o dwustronnej umowie dotyczącej gwarancji bezpieczeństwa między Ukrainą i USA - poinformował w niedzielę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy.

Gwarancje bezpieczeństwa mają obowiązywać do czasu przystąpienia Ukrainy do NATO - podkreślił Jermak.

Kijów będzie podpisywał dwustronne umowy o gwarancjach bezpieczeństwa z sygnatariuszami wspólnej deklaracji G7 przyjętej w Wilnie. Według Jermaka do deklaracji dołączyło już ponad dziesięć innych krajów.

21:32. Na Krymie zatrzymano nauczycielkę, która próbowała podpalić komendę uzupełnień
Na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie zatrzymano 51-letnią nauczycielkę rosyjskiego, podejrzaną o próbę podpalenia komendy uzupełnień - pisze w niedzielę Radio Swoboda.

Według śledczych kobieta rzuciła koktajlem Mołotowa w budynek komendy w Teodozji na południowym wschodzie półwyspu.

Jak podkreśla Radio Swoboda, po rozpoczęciu przez Moskwę pełnowymiarowej agresji przeciwko Ukrainie i ogłoszeniu mobilizacji w wielu regionach Rosji podpalano komendy uzupełnień, komisariaty policji i budynki administracyjne. Wiadomo o ponad stu takich zdarzeniach.

19:17. Ukraiński sztab: w okupowanym mieście Swatowe czuć fetor rozkładających się zwłok
W okupowanym przez Rosjan mieście Swatowe w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy czuć fetor rozkładających się zwłok, bo kostnica jest wypełniona ciałami poległych żołnierzy rosyjskich - pisze sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

— Na tle pomyślnych działań bojowych sił obrony Ukrainy znacznie zwiększyły się straty w jednostkach rosyjskich wojsk okupacyjnych, które fizycznie nie nadążają z wywożeniem zabitych z miejscowych kostnic — czytamy w komunikacie sztabu.

W mieście Swatowe kostnica jest przepełniona ciałami poległych Rosjan. Zwłoki nie są wywożone już od prawie tygodnia. W związku z tym w mieście czuć nieznośny zapach rozkładających się zwłok - podaje sztab.

W Starobielsku, również w obwodzie ługańskim, siły okupacyjne pod przymusem przeniosły część personelu zakładów medycznych do szpitali wojskowych. W efekcie mieszkańcy w podeszłym wieku skarżą się, że w mieście nie mogą otrzymać odpowiedniej opieki medycznej.

19:16. Prezydent Zełenski docenił gest Franciszka! „Ważny apel papieża do Moskwy”
To ważne, że papież Franciszek wezwał Rosję do powrotu do umowy zbożowej, reakcja światowych religijnych liderów na rosyjski terror jest niezwykle istotna dla całego świata - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

— Ważny apel papieża do Moskwy o przywrócenie czarnomorskiej inicjatywy zbożowej. Reakcja światowych liderów religijnych na rosyjski terror rakietowy i na niszczenie ukraińskiej żywności jest niezwykle istotna dla ochrony całego świata, a zwłaszcza ludzi w Afryce i Azji, którzy najbardziej cierpią z powodu ryzyka głodu, kryzysu żywnościowego — napisał prezydent na Twitterze.

Zapewnił, że Ukraina jest i będzie gwarantem światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

— Teraz kluczowe jest zatrzymanie rosyjskiego terroru i pełne wdrożenie formuły pokojowej — dodał.

18:30. Hakerzy zaatakowali telefony rosyjskiej marynarki wojennej
Ukraińscy hakerzy zaatakowali telefony rosyjskich marynarzy służących na okrętach wojennych, wysyłając im życzenia wraz z wirusem - poinformował w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

— Wojskowym marynarzom armii okupanta w szczególny sposób złożono życzenia z okazji dnia marynarki wojennej — napisał HUR w Telegramie.

Marynarze dostali wiadomości w komunikatorach z rzekomymi życzeniami. Dziękowali za nie, a dopiero później otwierali nagranie, które dołączone było do wiadomości. Na wideo pokazane były ataki na rosyjskie okręty wojenne, w tym na krążownik Moskwa.

Wiadomości zawierały złośliwe oprogramowanie, które wykradło informacje z telefonów i przesłało je na ukraińskie serwery. Zdobyto informacje poufne.

HUR poinformował także o zaatakowaniu serwerów trzech państwowych rosyjskich stron. Na nich również opublikowano nagranie z rosyjskimi okrętami.

17:33. „To był dobry dzień na froncie”
To był dobry dzień na froncie - powiedział w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił też, że wojna wraca na terytorium Rosji i jest to sprawiedliwe.

— Dziękuję wszystkim za ten dzień na froncie - to dobry dzień, mocny. Kierunek bachmucki, inne gorące i bolesne kierunki w Donbasie - Awdijiwka, Marjinka - oraz oczywiście południowe kierunki — powiedział na nagraniu prezydent.

Zaznaczył, że rosyjska agresja „zbankrutowała” na polu bitwy.

— Dziś już 522. dzień tak zwanej specjalnej operacji wojskowej, którą rosyjskie władze obliczyły na tydzień - dwa. Ukraina staje się silniejsza — podkreślił Zełenski.

Jak dodał, „stopniowo wojna wraca na terytorium Rosji - do jej symbolicznych centrów i baz wojskowych i jest to nieunikniony, naturalny i w pełni sprawiedliwy proces”.

16:00. Prezydent Zełenski: musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną
Musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną jesienią i zimą - powiedział w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który tego dnia przebywa w Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy.

Zełenski w niedzielę przeprowadził posiedzenie kongresu władz miejscowych i regionalnych.

— To bardzo ważne posiedzenie właśnie teraz, gdy jest czas, by przygotować się do zimowego okresu zarówno na poziomie państwa, jak i obwodów i hromad (gmin - PAP). Musimy być świadomi, że rosyjscy terroryści spróbują kontynuować ataki na ukraińską energetykę, na normalne życie ludzi. Ale nasza niezłomność zwycięży — podkreślił.

Prezydent odwiedził w szpitalu w Iwano-Frankiwsku rannych ukraińskich żołnierzy.

— Ukraińscy wojskowi powinni codziennie odczuwać naszą wdzięczność i wsparcie — wskazał.

14:00. Po ataku dronów uszkodzenia budynku biurowego, jedna osoba ranna
W wyniku ataku dronów w Moskwie uszkodzone zostały biurowce w centrum biznesowym Moscow-City, a jedna osoba odniosła obrażenia – powiadomił w niedzielę niezależny portal Meduza, powołując się na władze.

Mer Moskwy oświadczył w niedzielę, że fasady dwóch budynków biurowych w stołecznym centrum biznesowym zaznały „nieznacznych uszkodzeń”, a ofiar i rannych nie ma – pisze Meduza.

Z kolei agencja TASS podała, że ranny został ochroniarz jednego z budynków. Z okien na kilku piętrach wypadły szyby.

Meduza pisze również, że na ulicach w Moskwie znaleziono dokumenty, które prawdopodobnie wypadły z budynków mieszczących rosyjskie ministerstwa przemysłu i handlu, gospodarki oraz łączności.

Ministerstwo obrony potwierdziło, że w nocy doszło do ataku. Użyte miały być trzy aparaty. Jeden miał zostać zestrzelony, a lot pozostałych został zakłócony przez środki walki elektronicznej. To właśnie te aparaty miały rozbić się w centrum biznesowym w centrum miasta.

Z powodu ataku dronów czasowo zamykane było moskiewskie lotnisko Wnukowo.

Projekt medialny Agientstwo zwrócił uwagę, że rosyjskie telewizje państwowe w niedzielę rano nie informowały o ataku dronów na stolicę.

11:54. Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego w Sumach wzrosła do dwóch, więcej rannych
Dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Sumy, w północno-wschodniej części Ukrainy. Liczba rannych w ataku, do którego doszło w sobotę wieczorem, wzrosła do 20 – powiadomiły władze lokalne.

— Zginęły dwie osoby, a dwadzieścia zostało rannych — podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na radę miejską. Trzy osoby są w szpitalu.

Rosyjska rakieta trafiła w sobotę wieczorem w placówkę edukacyjną. Uszkodzone zostały także dwa akademiki.

Na miejscu trwa operacja służb ratunkowych i usuwanie gruzów. Obwód sumski na

północnym wschodzie Ukrainy, przy granicy z Rosją jest intensywnie ostrzeliwany z terytorium agresora.

11:30. Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na Sumy

09:23. 300 namiotów i 200 pojazdów w bazie Grupy Wagnera na Białorusi
Od połowy lipca co najmniej kilka tysięcy najemników Grupy Wagnera wprowadziło się do bazy wojskowej we wsi Cel w środkowej Białorusi, ale pozostaje niejasne, co się stało z ich ciężkim sprzętem - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej zamieszczono zdjęcie satelitarne bazy w Cel wraz z informacją, że w opustoszałym w większości do tej pory obiekcie zidentyfikowano około 300 dużych namiotów oraz 200 pojazdów.

Jak dodano, oddzielne doniesienia sugerują, że większość widocznych pojazdów to ciężarówki i minibusy i niewiele jest opancerzonych pojazdów bojowych.

Pozostaje niejasne, co stało się z ciężkim sprzętem używanym przez Grupę Wagnera na Ukrainie; istnieje realna możliwość, że została ona zmuszona do zwrócenia ich rosyjskiemu wojsku.

— Zdolność Grupy Wagnera do zabezpieczenia ciężkiego sprzętu i środków wspomagających, takich jak transport lotniczy, będzie kluczowym czynnikiem jej przyszłej skuteczności bojowej — wskazano.

08:43. Ukraińska rzeczniczka praw dziecka: Rosjanie indoktrynują dzieci uprowadzone z Ukrainy, chcą, by walczyły przeciwko swojej ojczyźnie
Rosjanie indoktrynują dzieci uprowadzone z Ukrainy, chcą, by walczyły przeciwko swojej ojczyźnie; nakaz aresztowania wydany przez MTK należy rozszerzyć na Alaksandra Łukaszenkę oraz przewodniczącego Białoruskiego Czerwonego Krzyża - mówi w rozmowie z PAP Daria Herasymczuk, ukraińska rzeczniczka praw dziecka i doradczyni prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

08:20. W nocy zniszczono nad Ukrainą cztery wrogie drony Shahed
Rosjanie zaatakowali w nocy z soboty na niedzielę Ukrainę czterema dronami uderzeniowymi Shahed. Wszystkie zostały zniszczone w przestrzeni powietrznej obwodów chersońskiego i dniepropietrowskiego – poinformowały Siły Powietrzne armii Ukrainy.

— W nocy przeciwnik zaatakował z kierunku południowo-wschodniego przy użyciu czterech dronów uderzeniowych Shahed 136/131. Siły Powietrzne zniszczyły wszystkie wrogie bezzałogowce — powiadomiono w komunikacie.

Ukraińskie lotnictwo w ciągu doby przeprowadziło 10 ataków na miejsca koncentracji rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego.

07:51. Jedna osoba nie żyje, pięć jest rannych po ostrzale Sum na północnym wschodzie kraju
Po ataku rakietowym na placówkę edukacyjną w Sumach na północnym wschodzie Ukrainy co najmniej jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych – poinformowało ukraińskie MSW.

O ataku rakietowym na Sumy poinformowano w sobotę wieczorem. Rakieta trafić miała w budynek placówki edukacyjnej, jednak nie sprecyzowano, o jaką placówkę chodzi.

— Wstępnie wiadomo o co najmniej jednej osobie zabitej i jeszcze pięciu rannych cywilach — powiadomiło MSW w nocy, dodając, że prowadzona jest akcja ratunkowa.

06:48. Rosyjskie ministerstwo obrony: atak dronów na Moskwę odparty
Według komunikatu ministerstwa obrony Rosji, cytowanego przez agencję TASS, ataku na Moskwę dokonały w niedzielę nad ranem trzy drony, z których jeden został zniszczony w powietrzu na prrzedmieściach Moskwy a dwa spadły w rejonie kompleksu biurowo-biznesowego „Moskva-City”.

Komunikat stwierdza, że jeden dron został zestrzelony w rejonie Odincowskim, na zachodnich przedmieściach Moskwy, a dwa zostały „unieszkodliwione” systemami obrony elektronicznej i spadły na terenie kompleksu biurowców „Moskva-City”.

Jedna osoba miała zostać ranna.

Poinformowano, że po krótkiej przerwie moskiewskie lotnisko Wnukowo wznowiło pracę.

06:47. Atak dronów na Moskwę, nie ma ofiar
W nocy z soboty na niedzielę drony dokonały ataku na Moskwę - poinformował na Telegramie mer rosyjskiej stolicy Siergiej Sobianin. Dwa budynki biurowe zostały uszkodzone. Nie ma ofiar w ludziach.


— Tej nocy ukraińskie drony dokonały ataku. Fasady dwóch moskiewskich wieżowców, w których mieszczą się biura, zostały lekko uszkodzone. Nie ma ofiar w ludziach — napisał Sobianin.

Według oficjalnej rosyjskiej agencji prasowej TASS, cytowanej przez Reutera, ataku dokonały dwa drony, które zostały zestrzelone w rejonie położonym na zachód od Moskwy. Zarządzono ewakuację kompleksu biurowo-mieszkalnego „Moskwa-City” w celu sprawdzenia budynków.

Jak informuje TASS czasowo wstrzymano pracę moskiewskiego lotniska Wnukowo, w tym wszystkie wyloty i przyloty. Później wydano zakaz wszelkich lotów w przestrzeni powietrznej Moskwy.

06:40. Putin twierdzi, że Rosja nie może zgodzić się na wstrzymanie ognia gdy Ukraińcy atakują
Na konferencji prasowej w nocy z soboty na niedzielę, po zakończeniu szczytu Rosja - Afryka, rosyjski dyktator Władimir Putin utrzymywał, że Rosja nie może zgodzić się na wstrzymanie ognia w czasie gdy siły ukraińskie atakują - relacjonuje portal Ukrainska Pravda, powołując się na rosyjskie agencje Interfax i RIA Novosti.

Putin odniósł się w ten sposób do inicjatywy pokojowej krajów afrykańskich, która przewiduje jako pierwszy krok do ewentualnego porozumienia pokojowego wstrzymanie ognia przez walczące strony.

Ukraińska armia idzie naprzód, atakuje, prowadząc strategiczną ofensywę na dużą skalę. Nie ma powodów zwracania się do nas o przerwanie ognia. Nie możemy zgodzić się na przerwanie ognia kiedy jesteśmy atakowani

— podkreślił. Jednocześnie Putin utrzymywał, że obecnie „nie ma aktywnych działań zbrojnych na froncie” a ukraińska kontrofensywa „jest zatrzymana na wszystkich frontach”.

00:01. Co z operacjami Sił Operacji Specjalnych? Zełenski odpowiada
Prezydent Ukrainy poinformował, że nie można obecnie opowiedzieć o szczegółach aktualnych operacji Sił Operacji Specjalnych.

Będzie to możliwe dopiero za jakiś czas

— zaznaczył.

00:00. Niskie morale w rosyjskiej armii. Dowódca narzeka na… pijaństwo żołnierzy
Rosyjski dowódca biorący udział w inwazji na Ukrainę skarży się, że jego podwładni z Czuwaszji piją na froncie.

Tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl