Ukraina/ Prokurator generalny: przyczyną katastrofy śmigłowca, w której zginął szef MSW, nie był zamach

2023-07-31 11:25:34(ost. akt: 2023-07-31 11:27:59)

Autor zdjęcia: PAP

Śledczy badający katastrofę śmigłowca w Browarach pod Kijowem, w której w styczniu zginął szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, wykluczyli jako przyczynę tego wypadku zamach lub akt dywersji - oznajmił w poniedziałek ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin.
"Wstępnie mogę powiedzieć, że nie potwierdziły się wersje (śledztwa) dotyczące dywersji lub celowego zamachu na życie państwowych urzędników. W najbliższym czasie przedstawimy ostateczne rezultaty dochodzenia przedprocesowego" - zapowiedział Kostin w wywiadzie udzielonym agencji Ukrinform.

Jak dodał, śledczy wzięli pod uwagę cztery główne hipotezy na temat możliwych przyczyn wypadku: dywersję lub zamach, zestrzelenie śmigłowca, konflikt na pokładzie maszyny, a także - ujmowane łącznie - błąd pilota, awarię techniczną, niewłaściwą organizację przelotu, zignorowanie procedur lub trudne warunki pogodowe.

Do wypadku śmigłowca w Browarach, w aglomeracji Kijowa, doszło 18 stycznia br. Helikopter spadł na budynek przedszkola. W katastrofie poniosło śmierć 14 osób, w tym 10 na pokładzie maszyny i cztery na ziemi; 25 osób zostało rannych. Zginęło wówczas kierownictwo MSW Ukrainy - minister Denys Monastyrski i jego dwóch zastępców: Jewhenij Jenin i Jurij Łubkowycz. (PAP)