Rozpoczęły się prace związane z oczyszczaniem jeziora Długiego w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2023-07-31 12:40:01(ost. akt: 2023-07-31 12:51:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rozpoczęły się prace związane z oczyszczaniem jeziora Długiego. Intensywnie rozrastająca się roślina pokrywa znaczną część zatoki od ul. Bałtyckiej. Moczarka delikatna zniknie z tafli wody na dobre?
Oczyszczanie jeziora wiąże się z utrudnieniami dla mieszkańców i turystów. Od 28 lipca wykonawca zajmie połowę dzikiego parkingu przy kładce Żubra. Natomiast w pierwszych tygodniach sierpnia utrudnione będzie korzystanie ze ścieżek spacerowych i rowerowych od strony ul. Leśnej.

Fot. Zbigniew Woźniak

— W pierwszym etapie, tuż po odłowieniu będziemy składowali roślinę w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora — mówi wykonawca robót, Rafał Kaczmarczyk. — Następnie specjalistycznym sprzętem będzie sukcesywnie transportowana na teren używany jako parking przy pomoście Żubra, od strony Leśnej gdzie jeszcze zostanie pozostawiona do wyschnięcia, a następnie zostanie załadowana do kontenerów i wywieziona.

Fot. Zbigniew Woźniak

Wszystkie utrudnienia powinny zakończyć się do 20 sierpnia. Całość prac prowadzona jest pod nadzorem naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Z przyrodniczego punktu widzenia wskazane jest, żeby moczarka delikatna nie posiadająca korzeni, a tylko włośniki czepne była "podbierana" z wody, a nie wykaszana, tak żeby spowolnić proces jej odrastania — mówi dr inż. Michał Łopata z Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej UWM.

Fot. Zbigniew Woźniak

Z problemem intensywnego rozrostu moczarki delikatnej na jeziorze Długim mamy do czynienia od kilku lat. Jest to roślina szybko rosnąca, a jej wzrost dodatkowo potęgują sprzyjające warunki bo Długie jest jeziorem dobrze nasłonecznionym, nieprzepływowym i bogatym w składniki pokarmowe, a dodatkowo woda ma dobrą przejrzystość. Warto podkreślić, że pomimo iż roślinność stanowi nieestetyczny widok, jest nie jest niebezpieczna dla ludzi.

Fot. Zbigniew Woźniak

— To już trzecie odławianie roślinności z Jeziora Długiego — mówi dyrektorka Wydziału Środowiska olsztyńskiego magistratu, Ewa Łukasik-Błażejewicz.

W 2020 i 2022 roku odłowiono z akwenu ponad 200 tys. kg roślinności. Kosztowało to w sumie około 120 tysięcy złotych.

Fot. Zbigniew Woźniak
W poniedziałkowym (31 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.


Popyt na mieszkania nie maleje Ceny mieszkań dalej rosną
Mieszkania wciąż drożeją i dalej będą drożeć, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Główny powód, bo jest ich kilka, to po prostu głód mieszkań. Budujemy ich wciąż za mało. A jak czegoś jest mało to jest też w cenie.


Olsztyn babą czy marcepanem stoi?
Czym może się pochwalić olsztyńska starówka? Czym wyróżnić się na tle innych miast? Czy ma swój charakter? Tożsamość? Czy wieje tu nudą? A może to tylko obiegowe opinie?


Lidzbark Warmiński gotowy na "mały atom"?
Lidzbark Warmiński przymierza się do nowoczesnej infrastruktury uwzględniającej małe modułowe reaktory, czyli tzw. "małe atomy", które miałyby w przyszłości zasilać miasto w energię. Na razie jednak tylko wstęp do badań i analiz pod tym kątem.


Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.


Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. frost #3110438 31 lip 2023 14:01

    Brawo! Wartość tego jeziora dla Olsztyna jest większa niż koszty oczyszczenia. Czy suchą moczarkę można wykorzystać jako nawóz?

    odpowiedz na ten komentarz